Lídři EU se 3. února sejdou se Zelenským, uvedl Michelův mluvčí

aktuality

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se 3. února sejdou na summitu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Médiím to dnes sdělil mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Neupřesnil však, zda bude místem konání schůzky Brusel jako v případě klasických unijních summitů.

„Mohu potvrdit, že summit EU – Ukrajina se uskuteční 3. února, a že prezident Zelenskyj dostal otevřenou pozvánku k návštěvě Bruselu,“ uvedl mluvčí Barend Leyts. Zda se lídři skutečně sejdou v belgické metropoli, ale přímo nepotvrdil. Tématem jednání by měla být zejména další podpora EU pro Ukrajinu, která má od ledna dostávat pravidelnou finanční pomoc.

Zelenskyj od únorového začátku války pravidelně na dálku hovoří během summitů s vrcholnými představiteli zemí EU, osobně se s nimi však dosud mimo území Ukrajiny nesešel. Do Kyjeva za ním dosud přicestovala řada z nich, mezi prvními již v březnu český premiér Petr Fiala.

Ukrajinský prezident tento týden odjel na první zahraniční cestu od začátku ruské invaze a ve Washingtonu se sešel s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODEBÍREJTE NOVINKY O AKTUÁLNÍM DĚNÍ V EU