aktuality

Kosovo oficiálně požádalo o vstup do Evropské unie

Kosovo oficiálně podalo přihlášku do Evropské unie. Příslušný dokument dnes v Prištině podepsali prezidentka balkánské země Vjosa Osmaniová, premiér Albin Kurti a předseda parlamentu Glauk Konjufca, informovala agentura DPA. Pro nejmladší stát Evropy jde spíše o symbolický krok. Členství v EU je pro zemi zatím v nedohlednu, upozornila agentura.

Proces přijetí Kosova potrvá dlouhá léta nebo i desetiletí a bude záviset na tom, zda se balkánské zemi podaří urovnat vztahy se Srbskem, upozorňují pozorovatelé. Kosovo má totiž napjaté vztahy se Srbskem, na němž v roce 2008 vyhlásilo nezávislost a které kosovskou nezávislost neuznává.

Formálně má Kosovo „perspektivu“ přijetí do EU, zatímco status kandidátské země, který ve čtvrtek summit sedmadvacítky patrně přizná Bosně a Hercegovině, nyní nepřipadá v úvahu. Překážkou je i to, že Kosovo jako suverénní stát neuznává i pět členských zemí EU – Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr. Kosovo není členem ani OSN.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.