Bek ladí Evropu: Rule of law – Právní stát

Demokratický právní stát je klíčový pojem českého ústavního systému: je založený na úctě k právům a svobodě člověka a dodržuje závazky, které pro něj vyplývají z mezinárodního práva. Principy právního státu musí před vstupem do EU splňovat každá kandidátská země. Také v členských státech pravidelně kontroluje dodržování těchto principů Evropská komise. V případě porušení hodnot právního státu může EU sáhnout k preventivním nebo i sankčním opatřením.

Co přesně znamená Rule of Law neboli právní stát? Podle čeho se pozná, že žijeme v dobře fungujícím právním státě? A co se stane, když některý z členských států – v současnosti se to týká například Maďarska nebo Polska – v dodržování pravidel právního státu selhává?

Odpovědi na tyto a další otázky dostanete od ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka v podcastu BEK LADÍ EVROPU.

Autorka: Petra Biache, Úřad vlád ČR

Zdroj: Euroskop.cz

Miniplenární zasedání Evropského parlamentu 1. a 2. února 2023

V Bruselu dnes začalo miniplenární zasedání Evropského parlamentu. Eruoposlanci se v následujících dvou dnech zaměří na přípravu mimořádného zasedání Evropské Rady, transparentnost a cílení politické reklamy, situaci v Afghánistánu, přípravu summitu EU-Ukrajina a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🚜 Ministři zemědělství zemí EU včera jednali na Radě pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) v Bruselu. Konkrétní témata, kterým se věnovali, najdete zde ➡️ https://euroskop.cz/2023/01/31/ministri-clenskych-statu-eu-jednali-na-rade-pro-zemedelstvi-a-rybolov/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.