aktuality

Česko předstihlo Británii ve skupině největších obchodních partnerů Německa

Británie v letošním roce poprvé v novodobé historii vypadne z desítky největších obchodních partnerů Německa. V nedávné době předstihla Británii v žebříčku nejvýznamnějších obchodních partnerů Česká republika. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na analýzu německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest (GTAI).

V roce 2016 hlasovala většina Britů pro odchod Británie z Evropské unie. Od té doby význam země pro německý obchod klesá. Nejistota zůstává vysoká.

Obchod se zbožím mezi Německem a Británií v období leden až říjen sice rostl, avšak pomaleji, než celkový německý obchod. Navíc Česká republika má před Británii v obchodu značný náskok, takže v listopadu a prosinci bude téměř nemožné tento náskok dohnat, uvedla GTAI.

„Pomalý vývoj německo-britského zahraničního obchodu není novým trendem,“ zdůraznila zpráva GTAI. Od roku 2017, tedy prvního celého roku po referendu o brexitu, význam Británie neustále klesá. V té době byla pátým nejvýznamnějším obchodním partnerem Německa.

K brexitu se pak přidaly další problémy, jako pandemie koronaviru a inflace. Ty způsobily obrat v měnové politice britské centrální banky a zpomalily britské hospodářství. Zahraniční obchod také po brexitu zdražil. Navíc nejistota přetrvává a téměř tři roky po brexitu zůstává směr hospodářské politiky země nejasný a znepokojující pro britské podniky.

„Vzhledem k blížící se recesi, rostoucím nákladům na financování a zvýšení daně z příjmů právnických osob v Británii z 19 procent na 25 procent v dubnu 2023 není v dohledu žádný obrat k lepšímu,“ uvádí zpráva GTAI.

Británie od ledna 2021 není členem celní unie a jednotného trhu EU. Obchodní dohoda o brexitu zajišťuje osvobození od cel ve většině oblastí, v obchodě se ale objevují potíže způsobené zvýšenými byrokratickými požadavky. Spolupráci ztěžuje také zavedení drahých pracovních víz pro kvalifikované pracovníky.

Zdroj: ČTK

V Brně začalo modelové zasedání institucí EU

Celkem padesát středoškolských studentů z Česka a Slovenska se sjelo do Brna, kde je čeká čtyřdenní program skládající se nejenom ze samotné simulace legislativního procesu EU, ale také diskusí s odborníky na…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛️ V Brně začalo modelové zasedání institucí EU ➡️ Celkem 50 středoškolských studentů z ČR a Slovenska čeká čtyřdenní program skládající se ze simulace legislativního procesu EU a diskusí s odborníky na různá témata spojena s evropskými záležitostmi 🇪🇺

https://euroskop.cz/2023/01/26/v-brne-zacalo-modelove-zasedani-instituci-eu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.