Tým Jourové vede její krajan Braun, je prvním Čechem v čele kabinetu

aktuality

Novým šéfem kabinetu místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové se dnes stal Daniel Braun, dosavadní „dvojka“ v jejím týmu. Úředník se zkušenostmi z českých ministerstev je prvním Čechem, který se dostal do čela kabinetu některého ze členů exekutivy Evropské unie. Za svou první velkou výzvu považuje přípravu pravidel na ochranu demokracie před skrytým vlivem ze zahraničí, sdělil ČTK.

„Je to pro mě samozřejmě ocenění, ale zejména závazek dělat Čechům dobré jméno a přispět tak k ještě významnějšímu působení Čechů v unijních institucích,“ uvedl Braun. Jourová má v týmu několik českých občanů a například v kabinetu místopředsedy komise Franse Timmermanse působí Lukáš Víšek. Šéfem celého týmu pracujícího na přípravě budoucích evropských norem však zatím nikdo z České republiky nebyl.

Braun je v kabinetu Jourové od začátku jejího působení v komisi v roce 2014. Dosud měl na starosti zejména oblast boje s dezinformacemi včetně jednání se zástupci velkých internetových firem.

Podle Jourové nyní povede jejím jménem jednání v rámci komise a bude s ostatními vedoucími kabinetů předjednávat všechny návrhy směřující ke schválení na kolegiu komisařů. Nejen z jejího portfolia, ale i ze všech dalších oblastí.

„Vzhledem k jeho zkušenostem a diplomatickým schopnostem bude pan Braun také mým propojením do Česka,“ řekla ČTK Jourová. Braun před svým odchodem do Bruselu působil mimo jiné ve funkci náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj, odkud si jej budoucí česká eurokomisařka vybrala do unijní exekutivy.

Ve své nové pozici nahradil dosavadní šéfku kabinetu Jourové, Němku Renate Nikolayovou. Ta se ode dneška přesunula na pozici zástupkyně šéfa Generálního ředitelství komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT).

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.