Ministři vnitra zemí Evropské unie dnes budou hledat způsob, jak si poradit s aktuálním nárůstem počtu migrantů směřujících do Evropy přes centrální Středomoří i Balkán. Na mimořádném jednání svolaném českým předsednictvím EU se budou zabývat zejména požadavky Itálie a dalších jihoevropských zemí, které chtějí větší solidaritu ostatních států. Podle unijních činitelů nebude mít schůzka žádný závazný závěr a poslouží pouze k ujasnění postojů před řádným prosincovým jednáním.
Český ministr vnitra Vít Rakušan svolal jednání v situaci, kdy nová italská vláda odmítá přijímat lodě nevládních organizací zachraňujících migranty. Kvůli odmítnutí lodě Ocean Viking se minulý týden dostala do sporu s Francií, která plavidlu nakonec dovolila přistát u svých břehů. Řím poukazuje na rostoucí počty migrantů mířících k italským břehům a vyzývá k tomu, aby se země o migranty dělily. Polsko, Slovensko a další země východního křídla unie včetně Česka poukazují na své starosti s Ukrajinci prchajícími před ruskou invazí a o přejímání migrantů většinou odmítají mluvit.
Počet migrantů proti minulému roku vzrostl o 77 %
Podle unijních statistik narostl za deset měsíců letošního roku proti stejnému období loňska počet migrantů mířících nelegální cestou do EU o 77 procent na celkových 281 tisíc lidí.
Ministři se budou bavit o plánu Evropské komise pro centrální Středomoří, který počítá s posílením spolupráce se zeměmi původu nebo komunikace s organizacemi pátrajícími po migrantech v nebezpečí. Klíčové je však podle Bruselu posílení vzájemné solidarity států, která zatím příliš nefunguje.
Země se na jejích obrysech dohadují v rámci migrační reformy, jejíž návrh před více než dvěma lety předložila komise. Kvůli trvale odlišným pohledům států však zásadní prvky reformy stále zůstávají pouze na papíře. České předsednictví chce z dnešní debaty získat přehled o současných názorech všech zemí a v prosinci se na poslední ministerské schůzce pod svým vedením pokusit docílit pokroku.
Zdroj: ČTK, Euroskop.cz
🌍 Shrnuli jsme pro vás pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je zhruba stejný počet jako ve stejném období loňského roku. Nejaktivnější zůstávají trasy přes centrální Středomoří a západní Balkán ⤵️
... Zobrazit víceZobrazit méně
Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023 - Euroskop
euroskop.cz
Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28...