aktuality

Šéf Evropské rady Michel za týden zamíří za čínským prezidentem

Předseda Evropské rady Charles Michel navštíví 1. prosince Peking a setká se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Tématem jejich diskuse budou „globální výzvy“ a „otázky společného zájmu“, uvedla dnes Michelova kancelář v tiskové zprávě.

„Cesta do Pekingu se koná v návaznosti na říjnovou strategickou diskusi Evropské rady o vztahu Evropské unie s Čínou. Na pozadí napjaté geopolitické a ekonomické atmosféry je návštěva příhodně načasovanou příležitostí pro kontakt mezi EU a Čínou,“ uvádí prohlášení.

Vztahy s Pekingem byly totiž jedním z témat říjnového summitu EU, po němž Michel uvedl, že unie nesmí být ve vztahu k Číně naivní, ale měla by se zároveň vyvarovat permanentní konfrontace. Někteří lídři volali po tvrdším přístupu k Pekingu, na konkrétních závěrech se ale summit neshodl.

Michel k jednacímu stolu zasedne po řadě evropských politiků

Michelova cesta přichází po sérii oddělených jednání čínského prezidenta s lídry členských zemí EU. Nejdříve se s ním na začátku měsíce setkal německý kancléř Olaf Scholz, při následném summitu skupiny G20 na Bali pak také francouzský prezident Emmanuel Macron nebo nizozemský premiér Mark Rutte. S Michelem ani s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, kteří se summitu rovněž účastnili, se Si Ťin-pching tehdy samostatně nesetkal.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.