Budoucnost Běloruska ve stínu války na Ukrajině. Debata v rámci Prague European Summit

Stává se z Běloruska prodloužená ruka Moskvy vzhledem k tomu, jak běloruský prezident Alexandr Lukašenko podporuje Rusko ve válce na Ukrajině? Panel zabývající se tímto tématem v rámci konference Prague European Summit moderoval prezident a generální ředitel RFE/RL a tázal se Vladimíra Astapenka, vedoucího Mise pro demokratické Bělorusko v Bruselu.

Vladimír Astapenko po mnoho let pracoval ve státních službách jako diplomat. Z funkce velvyslance v Argentině rezignoval v roce 2020. Dle jeho slov bylo v daném roce očividné, že prezidentské volby nebyly svobodné a spravedlivé. Zvolena na post prezidentky byla podle něj ve skutečnosti Svjatlana Cichanouská.

Podle diplomata změnila válka na Ukrajině politiku Běloruska ve všech aspektech. Prezident Lukašenko se stal komplicem války, neboť poskytoval ruské armádě potřebná zařízení na běloruské půdě, kam také ruská armáda vstoupila již v lednu. Ta navíc nedbala a stále nedbá na běloruskou ústavu či rozhodnutí místních vedení. Na otázku, zda je možné stále považovat Bělorusko za nezávislou suverénní zemi, Astapenko odpověděl, že původně země suverénní byla, ale „momentálně by se o ní mělo uvažovat jako o okupovaném území.“

Prezident dále dle slov diplomata nemá právo zastupovat běloruský lid. Koneckonců většina občanů nepodporuje zapojení Běloruska ve válce. I proto vznikla v srpnu 2022 národní opozice v podobě Mise pro demokratické Bělorusko v Bruselu, kterou vede právě Astapenko. Agendou mise je reprezentace demokratických sil Běloruska a skutečných národních zájmů. Dále se mise snaží o navázání vztahů s různými partnery a delegitimizaci režimu prezidenta Lukašenka na mezinárodní úrovni.

Co se týče účinnosti sankcí, tak podle Astapenka čelí Lukašenkův režim sankcím de facto od začátku století a nové sankce z roku 2022 komplikují život běžným lidem a oslabují HDP země i další ekonomické ukazatele. Avšak sankce podle něj nepřimějí prezidenta ke změně jeho politiky. Vladimír Astapenko nicméně nahlíží na budoucnost Běloruska optimisticky a domnívá se, že „dříve nebo později dojde ke změně moci.“

Autorka: Martina Wranová

Ilustrační foto: Běloruská vlajka v ulicích Minsku v průběhu únorového referenda o změně ústavy. Zdroj: Profimedia/ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODEBÍREJTE NOVINKY O AKTUÁLNÍM DĚNÍ V EU