aktuality

Bek: Odmítání půjčky EU na pomoc Ukrajině posiluje kritiku vůči Maďarsku

Odmítání společné půjčky Evropské unie na podporu Ukrajiny v příštím roce posiluje kritické hlasy v EU vůči Maďarsku. Novinářům to včera řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Součástí pátečního jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Bruselu, které Bek povede, bude také další slyšení s Maďarskem podle článku sedm Smlouvy o EU, týkající se právního státu.

Maďarská vláda v pondělí potvrdila, že je proti tomu, aby si EU společně půjčovala na finanční pomoc Ukrajině v příštím roce, jak navrhuje Evropská komise. Plán počítá s tím, že by si komise podobně jako dosud půjčovala na finančních trzích jménem celého bloku a poskytla Kyjevu celkem 18 miliard eur (téměř 440 miliard korun). Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó uvedl, že Budapešť odmítá společné zadlužování, ale je připravena Kyjev podporovat přímo.

„Každopádně to polarizuje situaci v radě a posiluje to kritické hlasy vůči Maďarsku. Každé maďarské veto, se kterým přichází, a ono jich je poměrně dost v různých oblastech, bude posilovat kritické postoje,“ uvedl Bek.

Maďarský postoj k plánu podpory Kyjeva vyvolává v unijních kruzích podezření, že jde o snahu vynutit si ústupky ve sporech o stav právního státu, kvůli nimž Maďarsku hrozí odstřižení od miliard z unijního rozpočtu. Maďarsko je mimo jiné poslední zemí EU, která nemá schválený tzv. plán obnovy, tedy strategii pro čerpání peněz ze speciálního pandemického fondu.

Maďarsko podle Beka peníze velmi naléhavě potřebuje, protože je v zemi poměrně dramatická ekonomická situace, jež se nadále zhoršuje. Ministr míní, že v případě podmíněnosti čerpání evropských peněz lze ještě během českého předsednictví v Radě EU, které trvá do konce roku, očekávat rozuzlení. Dojít by k němu mělo na prosincovém zasedání ministrů financí EU.

EU s Maďarskem už více než rok vede na bezprecedentní návrh Evropského parlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot podle sedmého článku unijní smlouvy. Orbánova vláda odmítá, že by nějak pochybila, a její zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá.

Vláda Viktora Orbána podle Beka připravila celou řadu legislativních změn. Ministr předpokládá, že v pátek debata na GAC bude zohledňovat i tuto novou situaci. „Maďarsko očividně prokázalo v posledních měsících určitou ochotu vyhovět kritickým připomínkám ze strany Evropské komise,“ uvedl. Neočekává ale, že by ihned nastal velký posun.

Teď se do jisté míry situace vyhrocuje, řekl Bek. Existují podle něj dvě možnosti. Buď se v prosinci částečně zklidní, nebo naopak bude spor eskalovat, což by mohlo vést i k radikálnějšímu postupu EU. „Zatím probíhala slyšení, debaty, ale nebyly z nich vyvozeny nějaké závěry,“ dodal.

Zdroj: ČTK

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛🇪🇺 V Bruselu dnes skončilo dvoudenní miniplenární zasedání Evropského parlamentu. Témata, kterým se europoslanci věnovali, jsme pro vás shrnuli zde ⤵️

https://euroskop.cz/2023/02/02/v-bruselu-probehlo-miniplenarni-zasedani-evropskeho-parlamentu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.