aktuality

EU musí spolupracovat při řešení dopadů války, řekl Michel na summitu s Fialou

Členské státy Evropské unie musí při řešení dopadů ruské invaze na Ukrajinu postupovat jednotně. Uvedl to včera předseda Evropské rady Charles Michel na trojstranném sociálním summitu, kterého se zúčastnil i český premiér Petr Fiala a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. České předsednictví je podle Fialy připraveno pracovat s unijními zeměmi na přijetí opatření, která nenechají nikoho padnout.

„Čelíme důsledkům ruské agrese na Ukrajině, čelíme přímým i nepřímým dopadům, což se třeba projevuje obrovským růstem cen, a tady se ukazuje (…), jak je nesmírně důležité zachování sociálního smíru nejenom v jednotlivých členským zemích, ale v celé Evropské unii,“ uvedl Fiala. Proto je podle něj třeba přijímat v celé sedmadvacítce taková opatření, která nebudou mít negativní dopady na občany ani na firmy.

Michel zdůraznil, že je zásadní, aby členské země postupovaly při řešení dopadů ruské invaze na Ukrajině společně, nikoli na národní úrovni. Mnohé podle něj ještě zbývá vykonat, například shodnout se na zastropování cen plynu, což bude jedním z hlavních témat dvoudenního summitu premiérů a prezidentů členských zemí EU, který začíná ve čtvrtek.

Dalším tématem sociálního summitu bylo, jak zajistit dostatečnou podporu malým a středním podnikům. Zástupci odborů a zaměstnavatelů při jednání zdůraznili, jak vysoké ceny energií dopadají na jejich podniky a zaměstnance, a vyzvali k přijetí řešení. Sociálního summitu se za Česko zúčastnil i ministr práce a sociálních věcí a vicepremiér Marian Jurečka.

Zdroj: Euroskop.cz, ČTK

V Kyjevě proběhl summit EU–Ukrajina

Na 24. summitu mezi Evropskou unií a Ukrajinou se předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jedná se…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛🇪🇺 V Bruselu dnes skončilo dvoudenní miniplenární zasedání Evropského parlamentu. Témata, kterým se europoslanci věnovali, jsme pro vás shrnuli zde ⤵️

https://euroskop.cz/2023/02/02/v-bruselu-probehlo-miniplenarni-zasedani-evropskeho-parlamentu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.