Evropský týden mobility 2022

Evropský týden mobility je každoroční iniciativa Evropské komise pro udržitelnou městskou mobilitu od roku 2002. Vyzývá evropské obce a města, aby věnovala týden udržitelné dopravě.  Letos se koná v termínu 16. – 22. září. 

Tématem letošního ročníku Evropského týdne mobility je Lepší dostupnost (angl. Better Connections). Evropská komise, která je pořadatelem tohoto celoevropského svátku, zvolila slogan ‘Mix & Move!’, v českém překladu tedy ‘Kombinuj a jeď!’.

Téma zdůrazňuje výhody rozumné mobility, která propojuje výhody veřejné dopravy s aktivním pohybem na kratší vzdálenosti se všemi důsledky pro tělesné a duševní zdraví a pohodu.

Týden mobility tradičně završí Mezinárodní den bez aut. Do letošního ročníku, který zastřešuje téma „Lepší dostupnost“, se zaregistrovalo 24 českých měst. Ta díky workshopům, přednáškám, sportovním a kulturním aktivitám nebo akcím pro děti přiblíží, jak vypadá udržitelná mobilita v praxi.

Bohatý program připravili například v Chrudimi, Hradci Králové, Praze, Opavě, Štětí, nebo Ústí nad Labem. Nechybí ani dočasná či trvalá opatření ve prospěch chůze, cyklistiky, či veřejné dopravy. Třeba Nový Jičín bude mít po celý týden MHD zdarma. Všechna přihlášená města a aktivity, které v rámci Evropského týdne mobility naplánovala, naleznete na stránkách Evropského týdne mobility.

Součástí jsou i další doprovodné akce spojené s udržitelnou dopravou. Do kampaně Pěšky do školy se zapojilo rekordní množství škol, které se snaží motivovat děti, učitele i rodiče, aby na cesty do školy používali kola, koloběžky, ale hlavně vlastní nohy. Hned zrána tak udělají něco pro své zdraví, a ještě napomohou bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol.

Běží také zářijová výzva Do práce na kole. I ta vyzývá, aby co nejvíce lidí nechávalo auto doma a na cesty za povinnostmi využívali kolo a další dopravní prostředky na vlastní pohon nebo šli pěšky. Další akcí na podporu chůze v rámci každodenních aktivit je Výzva 10 000 kroků, které se účastní stovka měst a deset tisíc aktivních účastníků. Ulice bez aut, zato plné her, domácích dobrot, hudby, divadla, přednášek, workshopů, a především sousedské pohody zažijete na sedmnáctém ročníku sousedských slavností Zažít město jinak.

Zdroj: Euroskop, MŽP

Ilustrační foto: Zdroj Evropská komise

Evropský summit kulturního dědictví v Praze

V Praze od neděle probíhá Evropský summit kulturního dědictví. Summit se koná i u příležitosti 30. výročí zápisu historického centra Prahy na seznam UNESCO. V pondělí budou ve Státní opeře vyhlášeni letošní vítězové Cen evropského kulturního dědictví – Cen…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🎉🎉 V rámci českého předsednictví v Radě EU pořádáme další akci ze série Předsedáme Evropě, tentokrát v Plzni.

Budeme se na vás těšit 24. září od 10 do 19 hodin na náměstí Republiky.

Odkaz na akci naleznete zde ➡️ https://fb.me/e/20cWW6i8S

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.