Jak se nová britská premiérka Trussová staví k EU?

Velká Británie prochází změnami. Po minulém týdnu má země nejen novou premiérku, ale také nového krále. Vztahy s Evropskou unií pravděpodobně ale zůstanou stejné, nicméně spíše přičiněním premiérky Liz Trussové, která má, oproti králi Karlovi III., exekutivní moc.

Hned ze začátku minulého týdne se Liz Trussová stala premiérkou Velké Británie a převzala tak tuto roli od Borise Johnsona. Jedním z prvních politiků, kteří Trussové blahopřáli, byla i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

Obezřetné blahopřání Leyenové

„EU a Spojené království jsou partneři. Čelíme spolu mnohým výzvám od klimatické změny po ruskou invazi na Ukrajinu. Těším se na konstruktivní vztah za plného respektování našich dohod,“ napsala Leyenová na twitter.

Její příspěvek odkazoval na pokračující po-brexitová jednání, která se týkají zejména Severního Irska. Irská vláda doufá, že Trussová jednostranně neprosadí změny tzv. severoirského protokolu, který je součástí britské dohody o vystoupení z EU.

Cílem Velké Británie je zjednodušení přepravy zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, to by ale porušilo právně závazné dohody o brexitu. Proto Leynová ve svém blahopřání zdůraznila respektování dohod.

Dobrý policajt, špatný policajt

Obsazení kabinetu Trussové zatím vyslal protistranám smíšené signály. Jako ministra zahraničních věcí vybrala Jamese Cleverlyho a za tajemníka pro Severní Irsko Chrise Heatona-Harrise. Diplomat EU redaktorovi Politico tento výběr okomentoval jako „dynamiku dobrého policajta (Cleverly), špatného policajta (Heaton-Harris)“.

Podle Politico se Evropský parlament už připravuje na zhoršení vztahů. Europoslanci pracují na návrhu legislativy, která má usnadnit odvetná opatření proti Spojenému království za pravděpodobné budoucí porušení dohod o brexitu.

Autorka: Lucie Nalejvačová, Euroskop.cz

Zdroj: Euroskop.cz, GOV.UK

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.