aktuality

Rakušan plánuje o migraci jednat s ministry EU.  Je třeba tlačit na Turecko, řekl

O zvyšujících se počtech syrských utečenců přicházejících v posledních měsících do států Evropské unie z Turecka chce ministr vnitra Vít Rakušan, jednat s unijními protějšky. Je třeba vytvořit tlak na Turecko, řekl dnes novinářům ve Sněmovně. Radě ministrů v tomto půlroce předsedá. O dohodě, která jednotlivým zemím ukládá přebírat zpětně uprchlíky, a české pomoci na hlídání společné hranice jednal ve středu v Brně se svým slovenským protějškem Romanem Mikulcem. Dnes novinářům řekl, že do řešení situace ve středu Evropy chce zapojit i Rakousko, protože má dominový efekt.

S Mikulcem se v úterý dohodl na posílení hlídek na česko-slovenských hranicích. Slovenský ministr podle něj také slíbil, že se tam bude policie víc věnovat kontrolám kamionů, které migranti k cestám využívají. Od jednotlivých zemí Rakušan očekává zodpovědnost, že se o běžence postarají na svém území. Rakušan v Brně také oznámil, že Česko kvůli posílení hlídek stáhne část svého kontingentu z Makedonie, kde policisté pomáhají s ochranou unijních hranic. Makedonskou stranu informoval Rakušan o záměru v úterý dopisem. Při příštím střídání policistů by jich mělo odjet na misi místo dosavadních čtyřiceti o deset méně, řekl ČTK Rakušanův mluvčí Jakub Veinlich.

Řešení bude spočívat i v posílení agentury Frontex

V minulosti Turecko po dohodě s EU migranty po nějakou dobu dál nepouštělo. „Je potřeba, aby Evropská komise byla o mnoho aktivnější v uplatňování readmisních dohod (o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob) s třetími zeměmi. My už čelíme sekundární migraci, kdy se uprchlíci dostanou do Evropy. Musíme řešit problém intenzivněji tam, kde vzniká,“ řekl v úterý v Brně Mikulec. Rakušan dodal, že řešení má spočívat i v posílení funkce unijní pohraniční agentury Frontex a že se státy snaží vyhnout znovuzavádění hraničních kontrol.

Otázka obnovení kontrol na českých hranicích

Šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz počátkem září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby kvůli zhoršující se migrační situaci obnovila trvalou ostrahu hranic s Českem. Mluvčí německého ministerstva vnitra v úterý ČTK sdělila, že Německo nyní neuvažuje o obnovení stálých kontrol na hranicích s ČR, nevylučuje ale kvůli migrantům častější namátkové kontroly. Německé policejní odbory uvádějí, že letos v červnu spolková policie zaznamenala 2000 případů nedovoleného překročení hranic z Česka do Německa a že to byl v meziročním srovnání nárůst o 140 procent. V srpnu už to bylo 3000 případů, a to jen na sasko-české hranici.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.