aktuality

Macron a Johnson se znovu zavázali podporovat Ukrajinu, dokud to bude nutné

Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek podporovat Ukrajinu, kterou v únoru napadlo Rusko, dokud to bude nutné. Státníci také chtějí nadále spolupracovat při poskytování vojenské či humanitární pomoci. S odvoláním na prohlášení Elysejského paláce to dnes uvedla agentura Reuters.

Macron a Johnson „potvrdili své odhodlání podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude nezbytné,“ uvedl Elysejský palác. Vrcholní představitelé telefonicky hovořili také o nutnosti nadále koordinovat spolupráci ve vojenské, humanitární a ekonomické pomoci.

Zmínili se rovněž o potravinové krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Macron i Johnson zopakovali, že podporují evropské úsilí o umožnění vývozu ukrajinského obilí v rámci „solidárních tras“.

Spojené království dodalo Ukrajině řadu vojenského vybavení. Johnson oznámil v červenci další vojenskou pomoc v hodnotě jedné miliardy liber (téměř 29 miliard Kč). Tím se celková podpora, kterou Londýn poskytl Kyjevu od začátku války, zvýšila na 2,3 miliardy liber.

Ukrajině pomáhá i Francie, přestože Macron opakovaně čelil kritice za své telefonáty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého se snažil přimět k ukončení agrese.

Francouzský prezident i britský ministerský předseda Ukrajinu během války navštívili. Macron byl v ukrajinské metropoli v červnu. Johnson zavítal do Kyjeva dvakrát – v květnu a podruhé v červnu.

Zdroj: čtk, Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Historicky první zasedání Evropského politického společenství je u konce. Připravili jsme pro vás 5 faktů nebo zajímavostí z #PragueSummit, které si zaslouží vaši pozornost ➡️ https://euroskop.cz/2022/10/06/5-veci-ktere-by-vam-nemely-uniknout-z-prvniho-summitu-evropskeho-politickeho-spolecenstvi/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.