aktuality

Bartoš probral s Remišovou digitalizaci, přeshraniční projekty i pomoc eurofondů

Digitalizaci a chytré řízení měst, nové výzvy přeshraničního programu Interreg i balíček Evropské komise, který upravuje čerpání peněz z kohezních fondů probírali na včerejší schůzce v Brně ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) a slovenská ministryně pro regionální rozvoj a investice Veronika Remišová. Uvedli to na setkání s novináři.

„Jedním z nejdůležitějších témat byl postup ohledně návrhu úpravy kohezních fondů. Ještě před začátkem českého předsednictví jsme spolu se Slovenskem a dalšími zeměmi zasaženými uprchlickou krizí na Ukrajině začali komunikovat s Evropskou komisí. Ta vyslyšela náš apel a představila balíček rychlé pomoci, který nám umožní dokončit projekty na podporu našich občanů i lidí prchajících před válkou, které jsou z nějakého důvodu ohrožené. Balíček má podporu Rady Evropy i Evropské komise, zbývá tedy jeho projednání v Evropském parlamentu,“ uvedl Bartoš. Remišová doplnila, že Slovensko větší flexibilitu v čerpání kohezních fondů podporuje.

Oba ministři probírali také končící období přeshraničního programu Interreg a nové výzvy, které v něm budou vyhlášeny. „Pokud nám Evropská komise schválí společný program, odstartujeme nové výzvy. Chceme vyhlásit výzvu zaměřenou na klimatické změny, ochranu vodních zdrojů a řešení následků sucha, aby naše země s podobnými problémy s nimi mohly úspěšně bojovat,“ uvedla Remišová.

Společným tématem byla také digitalizace. A to nejen evropská legislativa, která se jí týká, ale i zavádění chytrých řešení do řízení měst. „Potěšilo mě, že stejně jako my, když jsme se pro inspiraci obraceli do zahraničí, staví i Slováci své programy na inspiraci z jiných zemí, které mají se smart řešeními bohaté zkušenosti,“ dodal Bartoš.

Ministři se shodli na vzájemné podpoře nejen v rámci českého předsednictví EU, ale také slovenského předsednictví visegrádské čtyřky.

Zdroj: ČTK

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Více zde ➡️ euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/ ... Zobrazit víceZobrazit méně

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/

V EU dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.