Reakce EU na porušování lidských práv v rámci ruské invaze na Ukrajinu

Invaze Ruské federace na Ukrajinu vedla k vážnému zhoršení situace v oblasti lidských práv v zemi s tisíci zabitými a zraněnými civilisty, masivním ničením civilní infrastruktury, svévolným zatýkáním a nuceným mizením osob, mučením, nelidským zacházením a sexuálním násilí na civilistech. Jak na tato závažná porušení lidských práv reagovala Evropská unie?

Oznámení Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights) ze dne 29. června 2022 obsahuje zprávy o nezákonných zabíjeních, včetně souhrnných poprav civilistů, ke kterým došlo ve více než 30 osadách v Kyjevě, Černigově a Charkově, regionech, které byly na přelomu února a března pod kontrolou ruských ozbrojených sil. K 15. květnu obdržela Mise OSN pro sledování lidských práv na Ukrajině (The UN Human Rights Monitoring Mission in Ukraine ‚HRMMU‘) informace o více než 300 takových popravách. Jen v Buči Mise OSN zdokumentovala, nejméně 50 poprav civilistů ruskými ozbrojenými silami. Kromě mimosoudních poprav zpráva také upozorňuje na případy mučení, nelidského zacházení a odepření lékařské pomoci. K porušování mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva v oblasti lidských práv dochází v různé míře oběma stranami.

Zpráva rovněž dokumentuje 248 případů svévolného zatýkání zástupců místních úřadů a aktivistů občanské společnosti, připisovaných ruským ozbrojeným silám a přidruženým ozbrojeným skupinám. Mezi těmito případy bylo již zaznamenáno šest mrtvých. Od začátku ozbrojeného útoku byla drasticky ovlivněna svoboda projevu, pokojného shromažďování a sdružování. Zpráva poukazuje na 17 prokázaných případů úmrtí a 14 případů zranění novinářů, pracovníků médií a bloggerů.

Co na to EU?

1. Přijímání uprchlíků

Ruská vojenská agrese proti Ukrajině vedla k přílivu milionů lidí hledajících útočiště v EU. V reakci na možnou krizi EU aktivovala 4. března 2022 směrnici o dočasné ochraně. Dočasná ochrana je nouzový mechanismus, který lze spustit v případě hromadného přílivu vysídlených osob a jehož cílem je poskytnout okamžitou a kolektivní ochranu vysídleným osobám, které se nemohou vrátit do své země původu. Účelem je zmírnit tlak na vnitrostátní azylové systémy a umožnit vysídleným osobám požívat harmonizovaných práv v celé EU. Těmito právy jsou zejména: pobyt, přístup na trh práce a bydlení, lékařská pomoc, sociální pomoc, přístup dětí ke vzdělání atd. Doba trvání dočasné ochrany bude minimálně jeden rok (do 4. března 2023) a maximálně tři roky v závislosti na vývoji situace na Ukrajině.

2. Humanitární pomoc

Od února 2022 EU koordinuje poskytování materiální pomoci Ukrajině a sousedním zemím prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU a prostřednictvím zdravotnické rezervy rescEU vyčlenila 348 milionů eur na humanitární pomoc civilistům na Ukrajině postiženým válkou na potraviny, vodu, přístřeší, specializované zdravotnické vybavení a ochranné pomůcky. V dubnu 2022 EU rovněž schválila tři nařízení, kterými uvolnila prostředky ve výši více než 20 miliard eur pro členské státy, které přijímají uprchlíky (především Česko, Moldavsko, Polsko a Slovensko), aby měli dostatečné zdroje k pokrytí rostoucích potřeb v oblasti bydlení, vzdělávání a zdravotní péče.

3. Podpora ukrajinské armády

V roce 2022 EU vyčlenila 2,5 miliardy eur v rámci Evropského mírového nástroje, který pomůže: posílit schopnosti a odolnost ukrajinských ozbrojených sil a chránit civilní obyvatelstvo před pokračující vojenskou agresí. Přijatá asistenční opatření budou financovat dodávky vybavení a zásob, jako jsou osobní ochranné prostředky, lékárničky a palivo, jakož i vojenské vybavení pro obranné účely.

4. Vyšetřování válečných zločinů

V březnu 2022 se všechny členské státy EU společně s dalšími partnerskými státy rozhodly hromadně postoupit situaci na Ukrajině Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Vyšetřování zahájil také generální prokurátor Ukrajiny a orgány několika členských států. V květnu 2022 navíc EU ve spolupráci s USA a Spojeným královstvím oznámila vytvoření poradní skupiny pro mezinárodní zločiny (‚The Atrocity Crimes Advisory Group‘), jejímž účelem je podporovat generální prokurátorku Ukrajiny při vyšetřování a stíhání trestných činů spáchaných v rámci Ruské invaze.

Autorka: Anna Kučerová

Podpora poskytnutá v Evropě ukrajinským uprchlíkům

V červnu 2022 udělilo Polsko mezi členskými státy EU, pro které jsou k dispozici údaje, nejvyšší počet statusů dočasné ochrany Ukrajincům prchajícím ze své země (60 125) v důsledku ruské invaze. Po Polsku následovalo Rumunsko…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Více zde ➡️ euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/ ... Zobrazit víceZobrazit méně

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/

V EU dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Ve středu totiž skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/11/v-evropske-unii-zacal-v-plnem-rozsahu-platit-zakaz-dovozu-ruskeho-uhli/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.