aktuality

Ministři pro záležitosti EU v Praze proberou Ukrajinu či odolnost institucí

Ukrajina, odolnost demokratických institucí a závěry Konference o budoucnosti Evropy budou tématy dnešního jednání ministrů pro evropské záležitosti členských států EU v Praze. Neformálního zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) se zúčastní také ukrajinská vicepremiérka pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišynová a místopředsedové Evropské komise (EK) Věra Jourová, Maroš Šefčovič a Dubravka Šuicaová.

Český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) na začátku jednání za účasti Stefanišynové, s níž jednal už ve čtvrtek, představí priority nedávno započatého předsednictví v Radě EU. Jsou jimi zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Právě posledním zmíněným tématem se budou ministři konkrétně zabývat v druhém bloku zasedání za přítomnosti Jourové, s níž po poledni Bek vystoupí na tiskové konferenci. Tématem pracovního oběda ministrů pak bude celounijní debata veřejnosti známá jako Konference o budoucnosti Evropy. Závěrečná zpráva konference obsahuje 49 návrhů a přes 300 opatření, kterými by se návrhy měly uskutečnit.

Česko převzalo předsednictví v Radě EU od Francie 1. července a v čele společenství bude půl roku. Série ministerských jednání v pondělí začala dvoudenním neformálním zasedáním ministrů vnitra a spravedlnosti, ve středu a čtvrtek jednali ministři životního prostředí.

Zdroj: Euroskop.cz, ČTK

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

☄️🔭🚀 Zajímá vás, co se za poslední měsíc událo v oblasti evropského vesmírného výzkumu? Přečtěte si náš přehled evropských vesmírných aktivit ➡ https://euroskop.cz/2022/09/30/prehled-evropskych-vesmirnych-aktivit-za-zari-2022/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.