Evropský parlament na závěr zasedání projedná i návrh z balíku Fit for 55

aktuality

Ve Štrasburku dnes končí plenární zasedání Evropského parlamentu. Na programu posledního dne mají europoslanci mimo jiné projednání návrhu, jehož cílem je postupně zvyšovat využívání „udržitelných“ paliv v letecké dopravě. Dopoledne bude iniciativa předmětem rozpravy, hlasování by mělo přijít krátce po poledni.

Evropská komise návrh nařízení předložila loni v létě jakožto jednu ze součástí klimatického balíčku s názvem Fit for 55. Ten má Evropskou unii dovést k 55procentnímu snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 oproti úrovni z konce minulého století. Jednotlivé části balíčku nyní procházejí unijním legislativním procesem, přičemž u návrhu o „udržitelné letecké dopravě“ se teprve bude dojednávat konečná podoba.

Europoslanci přišli s desítkami pozměňovacích návrhů a mimo jiné se zřejmě budou dožadovat ambicióznějších cílů ohledně přechodu na alternativní paliva, jako je syntetické palivo, použitý kuchyňský olej nebo dokonce vodík. Výbor EP pro dopravu a cestovní ruch chce stanovit minimální podíl udržitelných paliv, která by měla být k dispozici na letištích EU, na 37 procent k roku 2040 a 85 procent o deset let později. Komise navrhla pro tyto termíny 32, respektive 63 procent.

Kromě pravidel pro leteckou dopravu budou europoslanci na závěr zasedání jako obvykle hlasovat o rezolucích týkajících se případů porušování lidských práv a demokratických zásad. Mimo jiné by mohli přijmout usnesení k ochraně práva na potrat v EU v návaznosti na rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, který minulý měsíc zrušil v USA ústavní právo na přerušení těhotenství.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.