aktuality

Morgan Stanley: Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí vstoupí do mírné recese

Ekonomika eurozóny v letošním čtvrtém čtvrtletí vstoupí do mírné recese. Předpověděli to ekonomové americké investiční banky Morgan Stanley, a to v době, kdy se evropské země potýkají s problémy kolem dodávek zemního plynu z Ruska a také s vysokou inflací. Informuje o tom dnes agentura Bloomberg.

Hrubý domácí produkt (HDP) zemí používajících euro podle ekonomů banky Morgan Stanley vykáže pokles v letošním čtvrtém čtvrtletí i v prvním čtvrtletí příštího roku. V dalším čtvrtletí by se už ale měl vrátit k růstu, zejména díky vyšší investicím.

Hospodářská recese se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. V letošním prvním čtvrtletí se HDP eurozóny podle statistického úřadu Eurostat zvýšil o 0,6 procenta, růst tak zrychlil z 0,2 procenta v posledních třech měsících loňského roku.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento měsíc předpověděla, že v celém letošním roce se HDP eurozóny zvýší o 2,6 procenta. Tempo růstu by tak mělo zpomalit na méně než polovinu z loňských 5,3 procenta. V příštím roce navíc OECD očekává další zpomalení růstu, a to na 1,6 procenta.

Zdroj: čtk, Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🛥️🛟 Bezpečnost na moři je jednou z hlavních priorit evropského námořního sektoru. Mnohé z nových technologií, které pomáhají dále zajistit bezpečnost cestujících a posádek, se spoléhají na data a služby generované vesmírným programem EU. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/12/evropska-spoluprace-pri-zajistovani-bezpecnosti-namorni-dopravy/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.