Biden a von der Leyenová ocenili energetickou spolupráci

aktuality

Prezident Spojených států Joe Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ocenili energetickou spolupráci na cestě k nezávislosti na ruských energetických surovinách. Oba státníci v prohlášeních uvedli, že Rusko po invazi na Ukrajinu využívá zemní plyn jako politickou a ekonomickou zbraň. Biden se s von der Leyenovou nyní účastní třídenního summitu velkých světových ekonomik skupiny G7, který v neděli začal v bavorském alpském zámku Elmau.

Západ se po napadení Ukrajiny rozhodl co nejrychleji snížit energetickou závislost na ruském plynu, ropě a uhlí. Problematická je především stávající potřeba ruského plynu, která je u zemí střední a východní Evropy mimořádně vysoká. Snížení nezávislosti na ruských energetických surovinách zároveň připraví Moskvu o značné finanční prostředky, které nyní využívá pro vedení války.

„Spojené státy a Evropská komise učinily významné kroky ke snížení závislosti Evropské unie na ruských fosilních palivech tím, že snížily potřebu zemního plynu, spolupracovaly na energeticky úsporných technologiích a diverzifikovaly energetické dodávky,“ uvedli Biden s von der Leyenovou. Oba rovněž ujistili, že nadále platí jejich klimatické závazky.

Evropa se snaží chybějí ruský plyn nahradit mimo jiné zkapalněným zemním plynem (LNG), pro který buduje nové přístavní terminály. „Od března vzrostl ve srovnání s rokem 2021 celosvětový dovoz LNG do Evropy o 75 procent, zatímco dovoz amerického LNG do Evropy se takřka ztrojnásobil,“ dodali šéfka EK s americkým prezidentem.

Zdroj: čtk, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.