Média: Macron, Scholz a Draghi zamířili společně vlakem do Kyjeva

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi se v noci na dnešek společně vydali zvláštním vlakem z Polska do Kyjeva. Informují o tom dnes média jejich zemí a cestu dnes potvrdil Elysejský palác. Na východě Ukrajiny mezitím pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskými a invazními ruskými jednotkami.

Média o plánované společné cestě tří státníků informovala už v uplynulých dnech, ale oficiálně zdroje byly patrně z bezpečnostních důvodů zdrženlivé. Trojice podle německé televize ZDF a italského deníku La Repubblica nastoupila do speciálního vlaku v Polsku a ještě dnes ráno je očekávána v ukrajinské metropoli. Italský list zveřejnil i fotografie politiků ve vlaku.

Stejný způsob dopravy zvolily i předchozí oficiální návštěvy válkou zmítané Ukrajiny. Vrcholné představitele tří největších unijních ekonomik čeká v Kyjevě mimo jiné jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle italské agentury ANSA je cílem návštěvy předat Ukrajině „poselství o jednotě a plné soudržnosti zemí EU“.

Zatímco samotný Kyjev už delší dobu žije relativně pokojným životem, zejména na východě Ukrajiny pokračují boje. Ostřelování ruskými raketami se však v noci na dnešek nevyhnulo ani severoukrajinské město Sumy, ačkoli Sumská oblast byla už v dubnu osvobozena od ruských jednotek.

Gubernátor gubernátor Dmytro Žyvyckyj napsal že rakety dopadlyy na sumské předměstí Sad a úder si vyžádal čtyři oběti na životě a šest raněných.

Dále pokračují boje v Luhanské oblasti, kde podle tamního velitele ruské jednotky útočí z devíti směrů najednou. „K zahnání našich jednotek nepřítel nasadil letadla, samohybné raketové systémy a dělostřelectvo,“ napsal velitel.

Neformální zasedání ministrů obchodu

Ve čtvrtek a pátek, 9. a 10. března, proběhlo ve Stockholmu neformální zasedání ministrů obchodu EU, jehož hostitelem byl švédský ministr pro rozvojovou spolupráci a zahraniční obchod Johan Forssell. Jednání se…

Neformální zasedání ministrů obrany

Ve dnech 7.-8. března, úterý a středu, proběhlo neformální zasedání ministrů obrany států Evropské unie. Jednání se zaměřovalo zejména na zajištění rychlých dodávek munice pro Ukrajinu, zvýšení kapacit evropského obranného…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.