Vnitřní trh v květnu 2022

Komise chce zvýhodnit vlastní kapitál v účetnictví firem

  • Navýšení vlastního kapitálu má být daňově odečitatelnou položkou

Krátce…

Komise chce zvýhodnit vlastní kapitál v účetnictví firem

  • Komise chce dát rovné podmínky vlastnímu kapitálu a dluhu podniků v otázce daní.
  • Navýšení vlastního kapitálu má být rovněž daňově odečitatelná položka.

Komise 11. 5. 2022 předložila návrh nařízení Rady, kterým chce postavit na roveň vlastní kapitál a dluh podniků, který je v současnosti zvýhodněn (tzv. DEBRA). Chce dosáhnout toho, aby i navýšení vlastního kapitálu daňového poplatníka mezi jednotlivými zdaňovacími obdobími bylo odečitatelné od daňového základu podobně jako u dluhu (podniky si mohou odpočítat úroky spojené s dluhovým financováním). Komise si slibuje od této daňové pobídky možnost většího růstu, posilnění a zvýšení odolnosti podniků, protože stávající stav může podniky podněcovat k tomu, aby se namísto navyšování kapitálu za účelem financování svého růstu zadlužovaly. MSP mají mít nárok na zvýhodněnou sazbu odpočtu. Celková zadluženost nefinančních podniků v EU činila v roce 2020 téměř 14,9 bil. €, tj. 111 % HDP. Očekává se, že díky kombinaci úlevy při financování kapitálem a omezeného odpočtu úroků se zvýší investice o 0,26 % HDP a HDP vzroste o 0,018 %. Má to být i možnost růstu pro rychle rostoucí inovativní společnosti, podniky s cílem globálně expandovat či nástroj pro environmentální a digitální investice. Návrh navazuje na strategii EU pro zdanění podniků, sdělení o zdanění podniků pro 21. století a unii kapitálových trhů z hlediska zvýšení dostupnosti financování pro podniky (více v příspěvku „Komise podpoří evropské kapitálové trhy”, Informační společnost v září 2020).

Týden v EU od 21. do 27. listopadu

Úvodník Bek ladí Evropu Evropský semestr Návrh tržního korekčního mechanismu pro zemní plyn Zasedání Rady pro zemědělství Zasedání Rady pro energetiku Zasedání Rady pro obchod Plenární zasedání Schválené rámcové pozice…

Snížení rizika katastrof

Rada dnes schválila závěry požadující proaktivní a předvídavou reakci na krizi . Degradace životního prostředí a změna klimatu, ruská útočná válka proti Ukrajině a pandemie COVID-19, to vše prokázalo propojený a systémový…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Úřad vlády se letos poprvé zapojil do Světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday Česko. Uspořádal zaměstnaneckou sbírku oblečení pro Oděvní banka a její výtěžek předala vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková zástupcům Klub svobodných matek.

Sbírka ve Strakově akademii probíhala celý týden od pondělí 21. listopadu do pondělí 28. listopadu a zaměstnanci Úřadu vlády věnovali zhruba 500 kg oblečení, které už sami či v rámci rodiny neunosí, ale pomůže někomu dalšímu.

💬„Zejména v poslední dny bylo na sbírkovém místě hodně rušno, protože lidé donášeli oblečení na poslední chvíli. Jsem moc ráda, že naše výzva pomoci ošacením Klubu svobodných matek vyvolala tak pozitivní reakci a že se do sbírky zapojilo hodně zaměstnanců Úřadu vlády i s jejich rodinami,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Celkem třiatřicet pytlů oblečení, nejvíce dámského a dětského, si ve Strakově akademii na Giving Tuesday převzala projektová manažerka Klubu svobodných matek Andrea Kaňáková. Sesbírané množství pomůže zhruba stovce neúplných rodin.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Úřad vlády uspořádal sbírku pro Oděvní banku u příležitosti @GivingTuesdayCZ.
„Jsem moc ráda, že naše výzva pomoci ošacením Klubu svobodných matek vyvolala tak pozitivní reakci a že se do sbírky zapojilo hodně zaměstnanců i s rodinami,“ uvedla @J_Havelkova.https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/urad-vlady-usporadal-zamestnaneckou-sbirku-obleceni-pro-odevni-banku-u-prilezitosti-giving-tuesday-201264/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.