EU uvalila šestý sankční balíček ve spojitosti s válkou na Ukrajině

Evropská rada se na mimořádném zasedání na začátku týdne dohodla na šestém balíčku sankcí proti Rusku. Vedoucí představitelé Evropské unie se v něm shodli na embargu ruské ropy. Reagovali tak na stále pokračující válku na Ukrajině. Tento krok má za cíl zvýšit tlak na Rusko, které 24. února letošního roku provedlo invazi na Ukrajinu.

„Klíčové problémy se podařilo během večerního jednání odstranit…, protože všichni prokázali vůli dosáhnout jednotného postoje,“ okomentoval průběh vyjednávání šestého balíčku sankcí proti Rusku premiér Petr Fiala.

Ropné embargo

Nové sankce se vztahují na surovou ropu a ropné produkty dodávané z Ruska do členských států EU. Ropné embargo se má dotknout více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Státníci se totiž dohodli na dočasné výjimce pro surovou ropu dodávanou ropovodem Družba. Tuto záruku vyžadovalo zejména Maďarsko, které ropné embargo doposud blokovalo.

„Prakticky to ke konci roku zastaví okolo 90 procent ropných importů z Ruska do EU,“ vyjádřila se na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Sankční balík obsahuje další tvrdá opatření, například odpojení ruské banky Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT a zákaz tří ruských státem vlastněných vysílacích společností.

První tři balíčky sankcí

Sankční balíčky začala Evropská unie na Rusko uvalovat den před invazí na Ukrajinu. Na prvním balíčku se EU shodla 23. února. Reagovala tak na uznání částí Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny Ruskou federací za nezávislé subjekty. Sankční balíček obsahoval cílené sankce vůči členům ruské Státní dumy a omezení hospodářských vztahů s částmi Doněcké a Luhanské republiky.

Druhý balíček sankcí se soustředil na ruského prezidenta Vladimíra Putina a na ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Třetí balíček Evropská unie uvalila na konci února a zahrnoval zákaz transakcí s ruskou centrální bankou a zákaz přeletů vzdušného prostoru EU. 

Čtvrtý a pátý balíček

Později do něj Unie přidala také zákaz používání systému SWIFT pro sedm ruských bank a pozastavení vysílání pro Russia Today a Sputnik, dezinformační sdělovací prostředky.

Čtvrtý balíček sankcí obsahuje hospodářské a individuální sankce, například zákaz veškerých transakcí s některými státními podniky a investic do ruské energetiky. Pátá série sankcí zakázala dovoz uhlí z Ruska, zákaz vstupu všech ruských plavidel do přístavů v EU, zákaz vkladů na kryptopeněženky a další.

Autorka: Lucie Nalejvačová, Euroskop.cz

Zdroj: Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek