aktuality

Vůdci Arménie a Ázerbájdžánu probírali mírovou dohodu u Michela v Bruselu

Vůdci Ázerbájdžánu a Arménie se dnes sešli v Bruselu, aby projednali mírový plán pro Náhorní Karabach, uvedla agentura Reuters.

Doutnající spor mezi oběma státy o horskou enklávu, ovládnutou po rozpadu Sovětského svazu tamními arménskými separatisty, přerostl předloni v šestitýdenní válku, během které Ázerbájdžán dobyl zpět část dříve ztracených území v Karabachu a jeho okolí, než Rusko zprostředkovalo příměří.

Předseda Evropské rady Charles Michel nyní nejprve bilaterálně jednal s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a následně s premiérem Nikolem Pašinjanem, než došlo na trojstranné jednání, na kterém se hovořilo o Karabachu.

Prezident Alijev podle ázerbájdžánské strany řekl Michelovi, že Baku stanovilo pět zásad založených na mezinárodním právu pro urovnání vztahů s Arménií a pro uzavření mírové dohody. „Prezident vyjádřil naději, že proces přípravy mírové dohody mezi oběma zeměmi bude urychlen,“ uvedla kancelář ázerbájdžánského prezidenta.

Arménský premiér Pašinjan diskutoval s Michelem o situaci kolem Náhorního Karabachu a zdůraznil nutnost řešení humanitárních otázek, uvedl úřad arménského premiéra.

Pašinjan je ale doma pod tlakem odpůrců, kteří tvrdí, že špatně zvládl předloňskou válku a také jej podezírají z ochoty k přílišným ústupkům Ázerbájdžánu. Pašinjan čelil v posledních týdnech sérii protestů v Jerevanu, protože prohlásil, že mezinárodní společenství chce, aby Arménie „snížila laťku“ svých nároků na Náhorní Karabach..

Nepokoje v Arménii se časově shodují s ruskou válkou na Ukrajině, která přiměla mnoho bývalých sovětských sousedů k přehodnocení vlastní bezpečnosti, zatímco Moskva je zaměstnána největší konfrontací se Západem od konce studené války, dodal Reuters.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.