Češi vnímají nárůst počtu a intenzity dezinformací

Až 75 % občanů ČR si myslí, že počet a intenzita dezinformací v ČR se navyšuje. Zároveň většina souhlasí s tvrzením, že sociální sítě zesilují a zviditelňují emocionální a zároveň lživé příspěvky, což vyplývá z výzkumu agentury Ipsos, který byl realizován ve spolupráci s výzkumným konsorciem Central European Digital Media Observatory – CEDMO.

Průzkum byl uskutečněn v dubnu a květnu letošního roku se zaměřením na názor české populace ohledně dezinformací a informační války v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Ve stejnou dobu probíhalo toto šetření i na Slovensku, což umožňuje následní porovnání výsledků obou zemí.

Pokud občani ČR narazí na nějakou dezinformaci týkající se války na Ukrajině a jsou schopni ji rozeznat, většinou na ni nikterak nereagují (36 % Čechů, 43 % Slováků), dále až 22 % Čechů upozorní své okolí, že se jedná o dezinformaci a nakonec jen 3 % Čechů napíše opravu dezinformace na vlastním profilu sociálních sítí. Co se týče již zmíněných sociálních sítí, tak až 71 % Čechů má pocit, že tyto sítě záměrně zviditelňují emocionální příspěvky. Ohledně věkové kategorie, tak je o této formě přesvědčeno nejvíce lidí ve věku 30-39 let, naopak nejméně lidí, kteří tomu věří je ve věkové kategorii 50-59 let.

Oproti měsíci květnu se v ČR o pět procentních bodů zvýšil počet lidí, kteří mají pocit že infomační válka na Ukrajině je pouze záminka západních vlád k omezování svobody slova a nepohodlných médií. Obdobný názor zastává v ČR až 20 % obyvatel.

Zdroj: IPSOS

Miniplenární zasedání Evropského parlamentu 1. a 2. února 2023

V Bruselu dnes začalo miniplenární zasedání Evropského parlamentu. Eruoposlanci se v následujících dvou dnech zaměří na přípravu mimořádného zasedání Evropské Rady, transparentnost a cílení politické reklamy, situaci v Afghánistánu, přípravu summitu EU-Ukrajina a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🚜 Ministři zemědělství zemí EU včera jednali na Radě pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) v Bruselu. Konkrétní témata, kterým se věnovali, najdete zde ➡️ https://euroskop.cz/2023/01/31/ministri-clenskych-statu-eu-jednali-na-rade-pro-zemedelstvi-a-rybolov/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.