EU dosud poskytla Ukrajině vojenskou pomoc za 1,5 miliardy eur, oznámil Michel

aktuality

Evropská unie dosud poskytla Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 1,5 miliardy eur (36 miliard Kč), oznámil dnes předseda Evropské rady Charles Michel po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Informovala o tom agentura Reuters.

Michel o svém příjezdu do ukrajinské metropole informoval na twitteru. Cílem jeho návštěvy je vyjádřit solidaritu s Ukrajinou v souvislosti s ruskou invazí. Zelenskyj na twitteru uvedl, že s Michelem hovořili o dalších protiruských sankcích, obraně a finanční pomoci.

Zelenskyj a Michel probírali dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování EU o budoucím členství Ukrajiny v unii. Ukrajina dokument nedávno vyplnila. Zelenskyj na společné tiskové konferenci poznamenal, že členství Ukrajiny v EU je prioritou. Ukrajinský prezident také opětovně vyzval Brusel, aby na Moskvu uvalil další sankce.

Michel řekl, že sedmadvacítka udělá „vše pro to, aby Ukrajina vyhrála válku“. Po příjezdu do země na twitteru napsal, že se nachází v „srdci svobodné a demokratické Evropy“.

Michel dnes také navštívil Borodjanku, kde se obyvatelé města podle ukrajinských úřadů stali oběťmi masakrů spáchaných Rusy. Prohlásil poté, že historie nezapomene na válečné zločiny.

Ukrajinu již dříve navštívili další vrcholní představitelé EU, včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové a šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Do ukrajinské metropole od zahájení invaze 24. února přicestovalo několik evropských politiků, jako první přijeli do Kyjeva premiéři České republiky, Polska a Slovinska.

Zdroj: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek

ODEBÍREJTE NOVINKY O AKTUÁLNÍM DĚNÍ V EU