Eduard Heger

Slovensko žádá solidaritu pro případ odpojení EU od dodávek energií z Ruska

Slovenský premiér Eduard Heger vybídl evropské partnery k solidaritě s Bratislavou pro případ společného odstřižení od dodávek zemního plynu a ropy z Ruska kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Řekl to po schůzce se svým belgickým kolegou Alexanderem De Crooem, který pro Hegerův požadavek vyjádřil pochopení. Slovensko je nyní závislé na dodávkách energií z Ruska. Oba politici vyjádřili podporu válkou zasažené Ukrajině.

„Je důležité, abychom dostali záruky od našich partnerů v Evropské unii. Slovensko je zodpovědným partnerem při přepravě plynu do západní Evropy. Něco takového potřebujeme od zemí, které jsou na sever, západ a jih od nás, pokud dojde ke změně zdroje. Dnes jsme na začátku řetězce, poté bychom byli na konci,“ řekl Heger.

Předseda slovenské vlády opět odmítl požadavek Moskvy ohledně plateb za plyn v rublech. Možnost úhrady v ruské měně dříve připustil slovenský ministr hospodářství Richard Sulík, který za to čelil kritice od některých svých koaličních partnerů.

Belgický premiér slíbil solidaritu

Belgický premiér na návštěvě Bratislavy slíbil solidaritu při dodávkách plynu pro případ odstřižení evropského bloku od dodávek z Ruska. „Chápu, že my jsme v tomto případu na začátku (řetězce). Pokud přijmeme kroky, musíme se ujistit, že bezpečnost bude zajištěna pro všechny, i pro Slovensko,“ řekl.

Za důležitou označil předseda belgické vlády jednotu EU v otázce protiruských sankcí i pomoci ukrajinským uprchlíkům. Řekl rovněž, že válečné zločiny na Ukrajině během nynějšího konfliktu nemohou zůstat nepotrestané. Podle Hegera, který minulý týden navštívil Kyjev, Ukrajinci chtějí být součástí Evropy, jež je postavena na hodnotách svobody a demokracie.

Autor: Euroskop, čtk, European Commission Audiovisual Service

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.