Litva oznámila, že jako první země v EU přestala odebírat plyn z Ruska

Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska, oznámilo její ministerstvo energetiky na svých internetových stránkách. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat.

Resort energetiky této pobaltské země uvedl, že Litva svoji spotřebu této suroviny pokrývá z dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který lodě dovážejí do terminálu v Klajpedě. Ten funguje od roku 2014.

Bod obratu v energetické nezávislosti Litvy

Ministr energetiky Dainius Kreivys konec odběru ruského plynu označil za „bod obratu v energetické nezávislosti Litvy“. „Jsme první zemí Evropské unie, kterým plyn prodává (ruský) Gazprom, která získala nezávislost na dodávkách ruského plynu. Jde o výsledek dlouholeté důsledné energetické politiky a dobře načasovaných rozhodnutí týkajících se infrastruktury,“ řekl Kreivys.

Ministerstvo uvedlo, že v případě potřeby ho země může odebírat přes propojení s Lotyšskem a od začátku května i potrubím vedoucím z Polska.

Litva ruský plyn nekupovala už od ledna

Britská BBC ve své ruskojazyčné verzi uvádí, že loni Litva nakoupila třetinu plynu, který potřebovala, od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Zároveň se ale už dříve Vilniusu podařilo snižovat svoji závislost na ruském plynu, nekupoval ho už letos v lednu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko spolu s Polskem v reakci na invazi prosazují co nejtvrdší sankce vůči Rusku, vyslovily se například pro embargo na dodávky ruských energetických suroviny do Evropské unie. Pobaltské republiky bývaly součástí Sovětského svazu a cítí se současným chováním Ruska mimořádně ohroženy.

Zdroj: ČTK, Fotobanka ČTK

Sdílet tento příspěvek