aktuality

Komise: Ekonomická nálada v EU se v březnu zhoršila kvůli válce na Ukrajině

Ekonomická nálada v Evropské unii se v březnu výrazně zhoršila, zvýšily se obavy z negativních dopadů války na Ukrajině na budoucí ekonomickou situaci spotřebitelů i podniků. Vyplývá to z dnešní zprávy Evropské komise. Index ekonomické nálady v EU se v březnu podle zprávy meziměsíčně snížil o 5,3 bodu na 107,5 bodu. V samotné České republice klesl o 8,3 bodu na 91 bodů.

Ke zhoršení ekonomické nálady v EU velkou měrou přispěla slabší spotřebitelská důvěra. V České republice se index spotřebitelské důvěry podle údajů EK propadl na minus 25,4 bodu z únorových minus 14,7 bodu. Nálada se v Česku zhoršila také v průmyslu a ve stavebnictví, zlepšila se nicméně ve službách i v maloobchodě.

Index ekonomické nálady v eurozóně se v březnu snížil o 5,4 bodu na 108,5 bodu. Jeho pokles tak byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou hodnotu indexu odhadovali v průměru na 109 bodů.

Evropská centrální banka (ECB) v první polovině tohoto měsíce snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny na 3,7 procenta z dříve předpokládaných 4,2 procenta.

Šéfka ECB Christine Lagardeová dnes navíc varovala, že hospodářské dopady války na Ukrajině by mohly být ještě výraznější, než se před několika týdny předpokládalo. „Čím déle válka potrvá, tím vyšší budou ekonomické škody,“ uvedla. Upozornila, že domácnosti již začínají být pesimističtější a že podniky by brzy mohly začít odkládat investice.

Jak vymáhat akt o digitálních trzích?

Evropská komise již od roku 2020 uvažuje nad způsoby, jak co nejlépe zajistit implementaci a vymáhání aktu o digitálních trzích (Digital Markets Act), jehož účelem je regulace online platforem a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.