Bezpečné zásobování potravinami

Evropský parlament vyzval k okamžité a dostatečné potravinové pomoci Ukrajině a zároveň k větší nezávislosti EU v produkci potravin.

Usnesení o potřebě naléhavého akčního plánu EU s cílem zajistit potravinové zabezpečení v EU i mimo ni s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu bylo ve čtvrtek minulý týden přijato 412 hlasy. Poslanci v textu vyzývají k okamžité pomoci v podobě dodávek potravin pro Ukrajinu a ke změně strategie EU v oblasti produkce potravin. Vzhledem k očekávaným vážným dopadům ruského útoku na Ukrajinu na potravinovou bezpečnost Ukrajinců Parlament vyzývá k poskytnutí dlouhodobé a důrazné humanitární potravinové pomoci Ukrajině ze strany EU i na mezinárodní úrovni. Ukrajinským zemědělcům by rovněž mělo být poskytnuto nedostatkové osivo, palivo a hnojiva.

Co se týče nezávislosti EU v oblasti zásobování potravinami, tak to byl právě covid-19 a válečný konflikt na Ukrajině, který poukázal na nutnost snížit závislost EU na dovozu od několika málo dodavatelů. Evropský parlament uvádí nutnost diverzifikovat dodávky ze třetích zemí a zároveň vyzval Komisi, aby zmírnila dopady vysokých cen hnojiv na zemědělce. V zájmu dlouhodobého snížení závislosti na dovozu hnojiv Parlament navrhuje přechod na alternativní organické zdroje živin pro zemědělství a podporu zemědělských inovací. S ohledem na narušení dovozu zemědělských produktů požadují poslanci zvýšení domácí produkce potravin. Zemědělská půda by měla být využívána pouze k produkci potravin a krmiv. V zájmu řešení okamžitých potřeb žádají poslanci, aby bylo v roce 2022 umožněno zemědělcům využívat úhor k produkci bílkovinných plodin. Komise by měla poskytnout podporu nejhůře postiženým odvětvím a měla by mobilizovat krizovou rezervu ve výši 479 milionů eur. 

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Evropu již dlouhé týdny sužuje extrémní sucho spojené s vysokými teplotami. Jedním z nejviditelnějších dopadů nízkých srážek je snížení průtoků hlavních evropských řek. Problémy zaznamenávají řeky ve Francii, Rýn, Dunaj či italský Pád. Více najdete zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/18/vysychajici-evropske-reky-vice-nez-polovina-uzemi-eu-se-potyka-s-extremnim-suchem/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.