Počet žadatelů o azyl v Evropské unii se loni zvýšil o třetinu na 617.800, a vrátil se tak na úroveň z let před nástupem pandemie covidu-19. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila unijní azylová agentura EUAA. Nejvíce žádostí o azyl loni podali lidé z Afghánistánu a Sýrie, trojnásobný počet žádostí o azyl oproti roku 2020 přišel od občanů Běloruska.
Podle EUAA se loni podstatně zvýšilo množství Syřanů a Afghánců, kteří hledají v unii ochranu. Syřané podali 106.000 žádostí, nejvíce od roku 2016. Žadatelů z Afghánistánu bylo 97.800, tedy dvojnásobek oproti předchozímu roku.
Zhruba každá 23. žádost o azyl vzešla loni od nezletilých migrantů, kteří do Evropy doputovali bez doprovodu, což je nejvíce od migrační krize v roce 2015. Polovina dětí a mladistvých bez doprovodu pocházela z Afghánistánu.
Úřady v 27 unijních zemích, Norsku a Švýcarsku loni rozhodly v první instanci o 523.000 podaných žádostech, nárok na azyl uznaly u 35 procent žadatelů. Nejúspěšnější byli žadatelé z Eritreje, Jemenu, Běloruska a Sýrie. U Afghánců úřady loni uznaly nárok na azyl celkem v 61 procentech případů, na konci roku po ofenzivě Tálibánu se však poměr úspěšných žadatelů zvýšil na 90 procent.
Zdroj: ČTK, Pixabay.com
💰 Česká republika dnes obdržela finanční prostředky ve výši 928 milionů EUR v návaznosti na svou první žádost o platbu ve formě grantu z Nástroje pro oživení a odolnost. Tyto prostředky byly České republice zaslány na základě uspokojivě splněných 37 milníků a cílů českého plánu pro oživení a odolnost, tzv. Národního plánu obnovy. Více zde ⤵️
... Zobrazit víceZobrazit méně
Česká republika obdržela první platbu za úspěšné provádění Národního plánu obnovy - Euroskop
euroskop.cz
Česká republika dnes obdržela finanční prostředky ve výši 928 milionů EUR v návaznosti na svou první žádost o platbu ve formě grantu z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Re...