IEA: Poptávka po zemním plynu v Evropě letos patrně klesne

31.01.2022
Euroskop, ČTK

Poptávka po zemním plynu v Evropě letos patrně klesne, jeho vysoké ceny totiž zvyšují konkurenceschopnost uhlí pro výrobu elektřiny. Ve své čtvrtletní zprávě o trhu s plynem to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V loňském roce se podle ní spotřeba plynu v Evropě zvýšila o 5,5 procenta na 552 miliard metrů krychlových. Růst poptávky po zemním plynu v Asii by pak mohl zpomalit.

V letošním roce IEA očekává V Evropě pokles poptávky po zemním plynu přibližně o 4,5 procenta na 527 miliard metrů krychlových, částečně v důsledku snížení spalování plynu v energetice. To by mohlo v porovnání s loňským rokem klesnout o šest procent.

„Očekává se, že výroba elektřiny z plynu bude klesat v souvislosti se výrazným rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Vysoké ceny plynu nadále snižují jeho konkurenceschopnost vůči uhlí při výrobě elektřiny,“ uvedla agentura.

Ceny zemního plynu v Evropě a v Asii loni vystoupily na rekordní hodnoty, zatímco ve Spojených státech vzrostly na nejvyšší úroveň za posledních deset let. Přispěla k tomu snížená nabídka, nízké zásoby, výpadky infrastruktury a konkurence dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

Ceny uhlí v Evropě a v EU sice také stouply, ale za nárůstem cen plynu zaostaly. Z hlediska krátkodobých mezních nákladů tak je výhodnější využívat k výrobě elektřiny uhlí.

K tomu, že v Evropě i s nástupem nového roku přetrvávají zvýšené ceny zemního plynu přispívají nižší dodávky z Ruska spolu s obavami z přerušení dodávek v případě sankcí proti Rusku. Evropské země, které mohou přecházet mezi spalováním plynu a uhlí, tento stav motivuje k využívání uhlí.

Vysoké ceny plynu podle IEA přetrvají do poloviny roku. Pak by mohly klesnout, pokud se zlepší dostupnost dodávek.

Ruský export této suroviny do Evropy a Turecka se navzdory poklesu ve čtvrtém čtvrtletí za celý loňský rok zvýšil o čtyři procenta. Tok do Evropské unie se nicméně o tři procenta snížil.

V Asii se poptávka po zemní plynu loni zvýšila o sedm procent, avšak letos se očekává zpomalení růstu na pět procent. Celkem by tak poptávka mohla činit asi 950 miliard metrů krychlových. Loni poptávka z Číny v souvislosti s oživením hospodářské aktivity vzrostla o 12 procent. Letos by se mohla zmírnit na osmiprocentní růst a dosáhnout 394 miliard metrů krychlových, zejména v důsledku zpomalení hospodářského růstu, vyšších dovozních cen a obvyklejšího sezonního počasí.

V Indii se poptávka po zemní plynu podle IEA letos zvýší o osm procent, loňský růst činil pět procent. V Severní Americe se loni zvýšila o 0,9 procenta a v letošním roce se předpokládá přibližně jednoprocentní nárůst na 1,1 bilionu metrů krychlových.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇳🇪🇺 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navštívil Peking a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína bude pokračovat ve strategické komunikaci a spolupráci s Evropskou unií, uvedl po jednání čínský prezident. Více si přečtěte zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/12/01/sef-evropske-rady-michel-se-v-pekingu-setkal-s-cinskym-prezidentem/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.