Státy EU se shodly na posílení role covidových certifikátů při cestách

26.01.2022
Euroskop.cz, ČTK

Státy Evropské unie by od února měly lidi cestující přes hranice posuzovat zejména podle jejich covidových certifikátů a nikoli podle epidemické situace v oblasti, z níž přijíždějí. Ministři unijních zemí včera schválili nezávazné doporučení Evropské komise, které má obyvatelům EU usnadnit cestování v době rychlého šíření varianty omikron. Výjimkou jsou regiony s velmi vysokým počtem nakažených, kterých je v EU ovšem podle aktuálních údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) většina. V jejich případě mají státy nařizovat preventivní karanténu lidem, kteří nejsou očkováni či nemoc neprodělali.

Země sedmadvacítky dosud ve svých cestovních omezeních vycházely z barevných map šíření nákazy vydávaných ECDC. Na základě nového doporučení by měly tato data brát již jen informativně a posuzovat lidi pouze podle covidových pasů. Cílem komise je zajistit, aby pro cesty po celé EU platila jednotná pravidla a aby úřady neposuzovaly jinak zejména očkované lidi z různých států.

Jednotná evropská pravidla

„Je důležité systematicky kontrolovat covidové pasy, ale také zajistit, abychom nezacházeli dále a netříštili společná evropská pravidla,“ řekl včera francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, jehož země v současnosti EU předsedá.

V aktuální situaci, kdy řada zemí včetně Česka zaznamenává kvůli nakažlivější variantě omikron denní rekordy nových případů infekce, by podle přijatých doporučení měly státy posílat do karantény všechny lidi, kteří před cestou nebyli očkováni či nemoc neprodělali.

Výjimky covidových pravidel

Doporučení vstoupí v platnost začátkem února, stejně jako změna fungování covidových certifikátů. Ty budou stále dostupné lidem očkovaným, vyléčeným či negativně testovaným. Omezí se ale doba platnosti prvního dokončeného očkování na devět měsíců, zatímco platnost PCR testů zůstane tři dny a antigenních den. Po vyléčení z covidu-19 budou mít lidé na certifikát nadále nárok půl roku.

Covidová pravidla však obsahují výjimky, které mohou jednotlivé státy uplatňovat, pokud se obávají akutního šíření nákazy. Například právě předsednická Francie stanovila platnost certifikátů na sedm měsíců po očkování, některé jihoevropské země zase vyžadují testy i po očkovaných lidech.

Autor: Euroskop.cz

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.