Ministři zahraničí EU proberou s Blinkenem vývoj jednání s Ruskem

24.01.2022
Euroskop.cz, ČTK

Probrat poslední vývoj kontaktů s Ruskem a koordinovat společnou pozici k napětí na Ukrajině chtějí dnes ministři zahraničí zemí Evropské unie se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Diplomaté očekávají, že spojenci potvrdí svůj záměr reagovat na případný ruský vpád do sousední země tvrdými ekonomickými sankcemi, o jejich konkrétní podobě se však bavit nebudou. První zasedání s unijními kolegy čeká českého ministra zahraničí Jana Lipavského.

Blinken se k zástupcům vlád evropské sedmadvacítky připojí na dálku a seznámí je s výsledkem pátečního jednání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Blinken po něm uvedl, že Washington je připraven písemně odpovědět na ruské požadavky, když Moskva zareaguje na obavy Západu týkající se Ukrajiny, u jejíchž hranic má Rusko na 100.000 vojáků a těžkou techniku.

USA i jejich evropští spojenci opakovaně odmítají, aby NATO Ukrajině nadobro zavřelo dveře a stáhlo zbraně a jednotky ze svého východního křídla, což požaduje Rusko výměnou za uklidnění situace. Zatímco v této věci jsou pozice zemí EU jednotné, v otázce konkrétní podoby případných sankcí nikoli. Podle vysoce postaveného unijního činitele je však sedmadvacítka schopna zareagovat rychle a zavést tvrdé ekonomické postihy v řádu dnů.

Česko bude v Bruselu poprvé reprezentovat Lipavský, který v pátek prohlásil, že Praha je sankce připravena podpořit. Kolegům také může sdělit, že Česko se zařadí po bok USA a dalších zemí, které vojensky podporují Ukrajinu, a daruje Kyjevu dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.

Unijní ministři se kromě napětí na východě Evropy budou bavit také o dlouhodobě zablokované situaci v Sýrii a Libyi nebo o aktuálním vývoji v Mali či Súdánu.

Autor: Euroskop.cz

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.