21.01.2022
Euroskop, EUSPA, unsplash
Letos tomu bude již 10 let, co v pražských Holešovicích začala sídlit Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), nyní EUSPA – Agentura Evropské unie pro kosmický program. Než se sídlem agentury stalo srdce Evropy, ucházela se o ni Česká republika v konkurenci s mnoha dalšími členskými státy EU. Díky jejímu umístění se z Prahy stalo centrum evropské satelitní navigace.
Jak to, že je vesmírná agentura v ČR?
Agentura GSA vznikla v roce 2004 a o její získání usilovalo 11 států Evropské unie. Po podání své kandidatury na podzim roku 2006 Česká republika intenzivně jednala o její podpoře s dalšími zeměmi. Tato jednání koordinoval Karel Dobeš, který se později stal vládním zmocněncem pro spolupráci s Agenturou GSA (nyní EUSPA).
Infografika: Kristina Kollertová, Euroskop.cz
Česká republika uspěla a v roce 2010 Rada EU (tehdy ještě Rada ministrů) dala zelenou přesunutí vesmírné agentury do Prahy. Před deseti lety se uskutečnilo slavnostní zahájení provozu vesmírné agentury v budově v pražských Holešovicích s prvními 40 zaměstnanci.
Rozšíření agentury v roce 2021
Česká republika prosazovala postupné rozšíření agentury, aby mohla zahrnovat i další programy jako například SST (Space Surveillance and Tracking), jež má za úkol monitorování nebezpečného vesmírného odpadu, satelitní komunikaci GovSatcom, případně program Copernicus, který slouží k pozorování Země.
ČR se proto snažila motivovat ostatní členské státy, aby podpořily navýšení financí pro agenturu GSA a mohlo tak dojít k jejímu rozšíření.
Kosmické technologie, služby a data se staly neodmyslitelnou součástí běžného života a Evropská komise navrhla zvýšit o 30 % finanční prostředky vyčleněné na kosmické aktivity, a to na 16 miliard eur (v období 2021-2027).
V květnu 2021 se Česká republika stala klíčovou zemí ve stále se rozvíjejícím evropském vesmírném výzkumu – z GSA se stala EUSPA, Agentura Evropské unie pro kosmický program. Česká republika tak dostala spoustu nových příležitostí v jednom z nejambicióznějších projektů Evropské unie. Nejen že EUSPA nadále řídí i navigační systémy, mezi její nové úkoly patří řízení provozu kosmických programů EU. Agentura má momentálně něco mezi 200-300 zaměstnanci a v následujících letech se chystá jejich počet zdvojnásobit.
Co je kosmický program EU?
Kosmický program Evropské unie se skládá z projektů Galileo, EGNOS, Copernicus a GOVSATCOM. Jedná se též o první jednotný vesmírný program vytvořený Evropskou unií.
„Účelem evropské politiky pro oblast vesmíru je řešit některé z nejnaléhavějších výzev současnosti (např. boj proti změně klimatu), pomáhat stimulovat technologické inovace a zajišťovat pro společnost sociálně-ekonomické výhody. Vesmírné technologie, data a služby se staly nepostradatelnou součástí života Evropanů. Spoléháme se na ně při používání mobilních telefonů a systémů navigace v automobilech, sledování satelitní televize nebo při výběru peněz z bankomatu. Družice nám též poskytují bezprostřední informace při katastrofách, jako jsou zemětřesení, lesní požáry či povodně, a umožňují lepší koordinaci zásahových a záchranných jednotek. Cíle:
Zdroj: Evropská komise |
Galileo
Jedná se o evropský globální družicový navigační system (GNSS – Global Navigation Satellite System), který poskytuje precizní určování polohy a času v odvětvích jako jsou letectví, námořnictví, zemědělství či služby stojící na určení polohy uživatele.
EGNOS
Evropský navigační systém EGNOS – European Geostationary Navigation Overlay Service – má za úkol zlepšit výkonnost dvou vojenských družicových navigačních systémů, a to amerického GPS a ruského GLONASS. EGNOS se chlubí systémem tak zvaných diferenciálních korekcí, díky nimž je v Evropě možné zpřesnit GPS pod 1,5 metru.
Copernicus
Progam Copernicus je programem EU pro pozorování Země a jeho snímky pořízené satelity pomáhají zlepšovat kvalitu života Evropanů a chránit ekosysém.
GOVSATCOM
GOVSATCOM, neboli European Union Governmental Satellite Communications je program, který byl vyvinutý za účelem poskytování bezpečných a nákladově efektivních informací pro bezpečnostní a záchranné mise a operace Evropské unie.
Vesmírný program Evropské unie je vám blíže, než si myslíte:97 % traktorů v Evropě využívajá při práci EGNOS 69 % zemědělské techniky využívá při práci Galileo 367 evropských letišť využívá EGNOS pro bezpečnější, ekologičtější a méně hlučná přistání Více než 2000 životů zachráněno díky Galileo Search and Rescue Service Při 80 % povodní v Evropě pomáhá Copernicus Emergency Management Service Denně staženo 16 TB dat ze služby pro pozorování Země Copernicus 72 % firem v Evropě využívá bezplatná data programu Copernicus Vice než 600 mobilních telefonů využívá služby Galileo Zdroj: EUSPA |
Autor: Euroskop, Kristina Kollertová
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.