Inflace v eurozóně dosáhla rekordního maxima 5 procent

13.01.2022
Euroskop.cz, Fotobanka ČTK

Inflace v eurozóně dosáhla po prosincovém zrychlení rekordních 5 procent, vychází to z dat Eurostatu. Největší příčinou zůstávají ceny energií, které meziročně vzrostly o 26 procent. Představitelé Evropské centrální banky (ECB) se obávají, že růst spotřebitelských cen bude v tomto roce nadále překračovat jejich odhady.

„Inflace nebude tak přechodná, jak se předpovídalo před několika měsíci,“ řekl viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos. „Hodnocení rizika inflace je v příštích 12 měsících mírně nakloněno směrem vzhůru.“

Pozitivní očekávání pro rok 2023 a 2024

Inflace v eurozóně v prosinci vzrostla na 5 procent, což je od vytvoření jednotné měny nové rekordní maximum. Prudký nárůst vyvolal pochybnosti o tom, jak rychle se cenové tlaky letos zmírní. Podle Guindose totiž náklady na energie pravděpodobně zůstanou zvýšené, což bude dál tlačit na stranu nabídky, a povede k růstu cen.

Přesto ECB stále očekává, že se v letech 2023 a 2024 inflace vrátí pod svůj 2procentní cíl, a to i bez zpřísnění politiky, jakmile tlaky na růst cen poleví. Z dlouhodobého hlediska jsou totiž rizika považována za vyrovnaná.

Přizpůsobení mezd a varianta omikron

Ozývají se ale i skeptičtější hlasy ze stran politiků, kteří varují, že by inflace mohla zůstat nad 2 procenty déle, než Guindos předpokládá. Očekávají totiž, že se mzdová politika přizpůsobí vyšším cenám, nárůst tak bude podle nich trvalejší.

Co se týče vlivu budoucího vývoje pandemie covidu-19, varianta omikron podle Guindose pravděpodobně výrazně nezmění předpovědi inflace. Dle jeho názoru už se evropské ekonomiky přizpůsobily životu v době pandemie.

Inflace je v ČR vyšší než v eurozóně

Česká republika nepatří do eurozóny, proto se její výše inflace liší. Podle včerejších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace v tuzemsku stoupla na 6,6 procent. Takový růst Česká republika zaznamenala naposledy v září 2008.

Pracovní odhady České národní banky (ČNB) říkají, že by růst spotřebitelských cen mohl stoupnout na 9 procent. Ředitel sekce měnové ČNB Petr Král také nevylučuje, že by inflace za pár měsíců mohla dosahovat i dvouciferných hodnot.

Autor: Euroskop.cz, Lucie Nalejvačová

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
17 h
Euroskop.cz

Věda, výzkum a inovace jsou klíčovými tématy pro Jihomoravský kraj. Zásadními jsou v tomto směru vysoké školy i výzkumná centra. Počet firem realizující vlastní výzkum a vývoj řadí Jihomoravský kraj do popředí v rámci celé České republiky. Jaké jsou výzvy v této oblasti, kterým čelí výzkumníci Jihomoravského kraje/ČR? Jaká je naše pozice ve srovnání s ostatními členy EU? Jaké budou priority v této oblasti během předsednictví České republiky v radě EU? Právě o tom a o dalších otázkách spojených s výzkumem, vývojem a inovacemi budou dnes diskutovat naši hosté z akademické sféry i praxe! ... Zobrazit víceZobrazit méně

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.