Rusko se v rozhovorech o Ukrajině snaží obejít EU, uvedl Le Drian

07.01.2022
Euroskop, ČTK

Rusko se snaží obejít Evropskou unii tím, že vede ohledně Ukrajiny rozhovory přímo se Spojenými státy, řekl dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian stanicím BMF TV a RMC. Moskva v posledních měsících přesunula k ukrajinským hranicím desetitisíce vojáků a těžkou techniku. Kyjev se obává vpádu na své území.

„Ruský prezident Vladimir Putin chce obejít Evropskou unii, chce udělat díru do soudržnosti EU, která se upevňuje,“ řekl Le Drian.

Ministři zahraničí zemí NATO budou dnes jednat prostřednictvím videokonference, během které se pokusí najít společnou pozici pro možné vyjednávání s Moskvou. Jeho cílem má být odvrácení hrozící ruské invaze na Ukrajinu. V pondělí začnou v Ženevě rozhovory mezi americkými a ruskými diplomaty.

Řada západních zemí již Rusku pohrozila tvrdými sankcemi v případě, že poruší územní svrchovanost sousední země, která usiluje o členství v Severoatlantické alianci i v EU. Moskva uvedla, že sníží napětí, pokud se NATO zřekne rozšiřování o postsovětské státy a nebude umísťovat zbraně na území svých východních členských zemí.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.