Tradice půlnoční

23.12.2021
Euroskop

Půlnoční mše nebo vigilie je křesťanská bohoslužba, která se koná v předvečer významného svátku – vánoční půlnoční tedy v předvečer svátku Narození Páně, na Štědrý den o půlnoci. Jde o starou tradici, při které se lidé připravovali na důležitý svátek nočním bděním, postem a modlitbami. Má se za to, že první půlnoční mši sloužil svatý Frantšek z Assisi poté, co v roce 1223 sezval vesničany do jeskyně kousek od vesničky Greccio, aby zinscenoval výjev prvních jesliček. Vánoční půlnoční mše se neúčastní pouze věřící křesťané, ale navštíví ji i lidé, kteří ji berou jako neodlučitelnou součást Vánoc, jdou sem za vánoční atmosférou, zpěvem koled i zamyšlením a zklidněním. Vánoční půlnoční mši neslaví pouze katolíci, ale i další křesťanské církve nejen v Evropě.

V České republice se ta nejproslavenější mše půlnoční koná vždy 24. prosince v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Dle staré pražské pověsti se v kapli sv. Václava účastní mše svaté i sám český kníže svatý Václav, kterého doprovází svatý Vojtěch.

Mezi nejproslavenější půlnoční vánoční mše svaté v Evropě a ve světě samozřejmě patří půlnoční v bazilice svatého Petra ve Vatikánu, v bazilice Narození Páně v Betlémě, v chrámě Neposkvrněného početí Panny Marie v Moskvě, v katedrále Notre-Dame v Paříži, v londýnském Westminsterském opatství, v kostele Hallgrímskirkja v Rejkavíku či v kostele Santa Maria Del Mar v Barceloně.

Podrobné informace, které kostely v ČR a kde slouží půlnoční mši 24. prosince si můžete vyhledat zde.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

Welcome to the 🇨🇿 Czech Republic, which just took over the 🇪🇺 Council presidency. It's going to be an exciting 6 months!

👋 Zdravíme Českou republiku, která se právě ujala předsednictví Rady. Čeká ji šest měsíců plných náročné, ale zajímavé práce!

@EU2022_CZ #EU2022CZ #CZPRES

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.