Tradice půlnoční

23.12.2021
Euroskop

Půlnoční mše nebo vigilie je křesťanská bohoslužba, která se koná v předvečer významného svátku – vánoční půlnoční tedy v předvečer svátku Narození Páně, na Štědrý den o půlnoci. Jde o starou tradici, při které se lidé připravovali na důležitý svátek nočním bděním, postem a modlitbami. Má se za to, že první půlnoční mši sloužil svatý Frantšek z Assisi poté, co v roce 1223 sezval vesničany do jeskyně kousek od vesničky Greccio, aby zinscenoval výjev prvních jesliček. Vánoční půlnoční mše se neúčastní pouze věřící křesťané, ale navštíví ji i lidé, kteří ji berou jako neodlučitelnou součást Vánoc, jdou sem za vánoční atmosférou, zpěvem koled i zamyšlením a zklidněním. Vánoční půlnoční mši neslaví pouze katolíci, ale i další křesťanské církve nejen v Evropě.

V České republice se ta nejproslavenější mše půlnoční koná vždy 24. prosince v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Dle staré pražské pověsti se v kapli sv. Václava účastní mše svaté i sám český kníže svatý Václav, kterého doprovází svatý Vojtěch.

Mezi nejproslavenější půlnoční vánoční mše svaté v Evropě a ve světě samozřejmě patří půlnoční v bazilice svatého Petra ve Vatikánu, v bazilice Narození Páně v Betlémě, v chrámě Neposkvrněného početí Panny Marie v Moskvě, v katedrále Notre-Dame v Paříži, v londýnském Westminsterském opatství, v kostele Hallgrímskirkja v Rejkavíku či v kostele Santa Maria Del Mar v Barceloně.

Podrobné informace, které kostely v ČR a kde slouží půlnoční mši 24. prosince si můžete vyhledat zde.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Agentura EU pro Kosmický program @EU4Space pořádá ve dnech 9. – 10. 12. Dny otevřených dveří. Letošní ročník s tématem “Pozoruj, naviguj, komunikuj” je zaměřen na to, jak složky Kosmického programu EU pomáhají v každodenních situacích ⤵️

https://euroskop.cz/2022/12/08/agentura-eu-pro-kosmicky-program-porada-9-10-prosince-dny-otevrenych-dveri/

#EUSPAOpenDays

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.