Hlavní vyjednávačkou Británie s EU bude šéfka diplomacie Trussová

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová se po rezignaci státního tajemníka pro brexit Davida Frosta stane hlavní vyjednávačkou Londýna s Evropskou unií ohledně protokolu o Severním Irsku. S odvoláním na kancelář premiéra Borise Johnsona o tom včera informovala agentura Reuters.

„Trussová s okamžitou platností převezme ministerskou zodpovědnost za vztahy Spojeného království s Evropskou unií… A povede pokračující vyjednávání (s cílem) vyřešit problémy vyplývající ze současného fungování severoirského protokolu,“ uvedl úřad ministerského předsedy.

Britský státní tajemník pro brexit David Frost v sobotu oznámil, že s okamžitou platností na svou funkci rezignuje. Potvrdil tak dřívější zprávy britských médií, podle nichž byl důvodem odstoupení jeho nesouhlas se současnou vládní politikou.

Rezignace jednoho z hlavních architektů Johnsonovy brexitové strategie, vyvolala otázky ohledně budoucího tónu ve vyjednávání Londýna s Bruselem a bezprostředního průběhu diskusí o Severním Irsku, poznamenal Reuters.

Trussová podle této agentury v referendu o odchodu Británie z EU v roce 2016 podpořila setrvání Spojeného království v unii, ale nyní je zastánkyní brexitu. Takzvaný severoirský protokol zůstává jedním z hlavních předmětů sporů komplikujících vztahy mezi unií a její bývalou členskou zemí.

V Brně začalo modelové zasedání institucí EU

Celkem padesát středoškolských studentů z Česka a Slovenska se sjelo do Brna, kde je čeká čtyřdenní program skládající se nejenom ze samotné simulace legislativního procesu EU, ale také diskusí s odborníky na…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛️ V Brně začalo modelové zasedání institucí EU ➡️ Celkem 50 středoškolských studentů z ČR a Slovenska čeká čtyřdenní program skládající se ze simulace legislativního procesu EU a diskusí s odborníky na různá témata spojena s evropskými záležitostmi 🇪🇺

https://euroskop.cz/2023/01/26/v-brne-zacalo-modelove-zasedani-instituci-eu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.