EK vyzvala Londýn, aby spory o rybolov s Paříží vyřešil do 10. prosince

25.11.2021
Euroskop.cz, ČTK

Evropská komise ve středu večer vyzvala Británii, aby své spory o právo na rybolov s Francií vyřešila do 10. prosince. Na twitteru to po jednání s britským ministrem životního prostředí Georgem Eusticem napsal eurokomisař pro stejný rezort Virginijus Sinkevičius. O jednání obou politiků, která by měla pokračovat ještě tento týden, informovala agentura AFP.

Konflikt o rybolov propukl po odchodu Británie z Evropské unie. Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Francie má ale Spojené království příliš vysoké byrokratické požadavky na potřebnou dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Britové ale kritiku odmítají.

Výzva k větší aktivitě

„Naše týmy ve věci náhradních plavidel a vod okolo Jersey nadále jednají, řešení chceme najít do konce měsíce. Znovu se setkáme ještě tento týden,“ napsal Sinkevičius.

Francie v pondělí vyzvala Evropskou komisi, aby byla při řešení sporu o licence aktivnější. Ministryně pro rybolov Annick Girardinová požadovala, aby Komise určila pevné datum, které by bylo pro Británii závazné.

Prudké debaty o lodích

Od začátku získala Francie „více než 960 licencí“ pro rybolov v britských vodách, ale Paříž jich žádá ještě dalších 150, plyne podle AFP z vládních údajů.

Nejprudší debaty se vedou o 40 lodí, které měří více než 12 metrů a Francie je spustila na vodu teprve nedávno jako náhradu za starší plavidla. Francie zdůrazňuje, že jsou to náhradníci za již dříve schválené lodě. Londýn jim však licence odmítá vydat, protože modernější a výkonnější lodě chápe jako nové žadatele o licenci. Z londýnského pohledu proto na povolenku tyto lodě nárok nemají.

Autor: Euroskop.cz

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zapojení mladých lidí do tvorby politik a reflexe Konference o budoucnosti Evropy 🙋‍♀️🇪🇺 To jsou témata, na která se zaměří český virtuální side-event v rámci Politického fóra na vysoké úrovni v NY. Událost můžete sledovat online od 13:30 SEČ (7:30 EST) ➡️ https://facebook.com/events/s/youth-as-the-driving-force-for/3234552053477536/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.