ECB varuje před splasknutím bubliny na trhu s bydlením

18.11.2021
Euroskop, čtk

Trh s bydlením v eurozóně se zahřívá, což zvyšuje pravděpodobnost korekce na trzích s rezidenčními i komerčními realitami. Uvedla to Evropská centrální banka ve své zprávě o stabilitě. Rodiny si v době pandemie vytvářejí úspory a lidé stále častěji pracují z domova. To zvyšuje poptávku po nemovitostech a růst cen nemovitostí přesáhl sedm procent, což je nejvyšší údaj od roku 2005.

„Rizika cenových korekcí ve střednědobém horizontu se výrazně zvýšila v souvislosti s rostoucími odhady nadhodnocení cen nemovitostí,“ uvedla ECB v pololetní zprávě. Zejména domácnosti s hypotékami s variabilní úrokovou sazbou nebo s kratší dobou fixace úrokové sazby u svých hypoték jsou ohroženy neočekávaným růstem úrokových sazeb, který by mohl negativně ovlivnit jejich schopnost splácet dluh.

Výstavba nezvládá držet krok s poptávkou a trh s bydlením je obzvláště horký v zemích jako Německo, Francie a Nizozemsko. „Navzdory oživení bytové výstavby nedostatek pracovních sil, omezení dodavatelského řetězce a růst cen vstupů mají dopad na schopnost stavebního sektoru rozšiřovat nabídku bydlení, což vytváří tlak na růst cen nemovitostí,“ dodala ECB.

Poptávka směřuje hlavně na kvalitní, ekologické nemovitosti

Zatímco trh s kvalitními komerčními nemovitostmi nyní oživuje, výhled pro komerční nemovitosti nižší kvality je špatný, protože práce z domova, obavy o zdraví a snaha o ekologičtější nemovitosti směřují poptávku na kvalitní nemovitosti.

Pozitivní zprávou je, že riziko prudkého růstu bankrotů firem, které bylo loni hlavní obavou, se zmírnilo, i když některá vládní podpůrná opatření byla zrušena. „V průměru se platební neschopnost podniků dostala na nižší úroveň, než byla nejoptimističtější očekávání na počátku pandemie, a počty insolvencí zůstaly zhruba 15 procent pod úrovní z doby před pandemií,“ dodala ECB.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.