10.11.2021
Euroskop
EU se zúčastní summitu COP26 v Glasgow, Rada schválila revizi Aarhuského nařízení, EU se chce více angažovat na Arktidě
|
Krátce…
EU se zúčastní summitu COP26 v Glasgow
|
Rada 6. 10. 2021 stanovila postoj EU pro konferenci OSN o změně klimatu (COP26) konané od 31. 10. 2021 v Glasgow. Cílem zasedání COP26 je spojit země v zájmu urychlení opatření směřujících k dosažení cílů Pařížské dohody. EU chce prosazovat mimořádný důraz na posílení globální reakce na řešení klimatické krize a akcentovat řádnou a spravedlivou klimatickou transformaci. EU a její členské státy jsou největším světovým poskytovatelem finančních prostředků na opatření v oblasti klimatu a podporuje mobilizaci mezinárodních finančních prostředků v této oblasti. V souvislosti s tím Rada 29. 10. 2021 schválila výši prostředků na financování opatření v oblasti klimatu na pomoc rozvojovým zemím. Rada uvádí, že za účelem dosažení konsensu v Glasgow upřednostňuje pro vnitrostátně stanovené příspěvky všech smluvních stran společný 5letý časový rámec, který bude EU od roku 2031 provádět pouze v případě, že by k tomu byly všechny smluvní strany vyzvány. Dne 5. 10. 2021 byly přijaty Radou mandáty pro vyjednavače týkající se konkrétních postojů k finančním otázkám. Komise se summitu zúčastní ve dnech 1.–12. 11. 2021.
|
EU se chce více angažovat na Arktidě
|
Komise 13. 10. 2021 předložila sdělení obsahující koncepci větší angažovanosti EU na Arktidě jakožto pro EU oblasti se strategickém významu s ohledem na změny klimatu, suroviny a geostrategický vliv. Cílem je zřídit v Grónsku kancelář Evropské komise. Komise vyzývá s ohledem na konferenci o změně klimatu (COP26) k tomu, aby v Arktidě nedocházelo k těžbě ropy, uhlí a zemního plynu. EU si dle Komise uvědomuje svoji zodpovědnost, protože EU má na Arktidu významný dopad vzhledem ke své environmentální stopě, kterou její činnost zanechává, a poptávce po zdrojích a produktech. Oteplování Arktidy má obrovský dopad na zbytek světa, a proto jsou urychlená opatření v oblasti klimatu jsou dle Komise nutná. EU chce dále přispět k mezinárodní spolupráci s cílem zachovat bezpečnost a stabilitu Arktidy, opatření k řešení ekologických, sociálních, hospodářských a politických dopadů změny klimatu a zhoršování životního prostředí a podporovat komplexní, inkluzivní a udržitelný rozvoj arktických oblastí. Finanční podpora Arktidě je (a bude) poskytována prostřednictvím programů politiky soudržnosti (a do budoucna i z nového Fondu pro spravedlivou transformaci) ze Severního Švédska a severovýchodního Finska, programu InvestEU, Horizont Evropa, kosmických programů, CEF apod. Toto sdělení nahrazuje společné sdělení „Integrovaná politika Evropské unie pro Arktidu“ z dubna 2016.
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.