Europoslanci se vyjádří k budoucnosti vztahů EU s USA i situaci v Bělorusku

05.10.2021
Euroskop, ČTK

Budoucnost vztahů Evropské unie a Spojených států bude dnes jedním z hlavních témat na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci mají na programu rozpravu, která se nejspíše dotkne i dvou kontroverzních kroků Washingtonu z posledních měsíců, tedy stažení vojsk z Afghánistánu a uzavření bezpečnostního paktu s Austrálií a Británií. Očekávají se také vyjádření ohledně „strategické autonomie“ a obranných schopností EU.

V návaznosti na rozpravu, která začne krátce po 09:00, budou členové EP hlasovat o usnesení formulujícím představy o budoucnosti transatlantického partnerství. Návrh rezoluce přijatý výborem EP pro zahraniční věci volá po intenzivnější spolupráci v řadě oblastí včetně tvorby regulací nebo zahraniční politiky. Zároveň ale vyjadřuje podporu „novému vyvážení odpovědnosti v transatlantických bezpečnostních vztazích“ a unijním obranným iniciativám. Výsledky hlasování budou známé ve středu.

Po směřování vztahů s USA budou europoslanci diskutovat o situaci v Bělorusku více než rok po prezidentských volbách, jejichž oficiální výsledek v podobě drtivého vítězství dlouholetého vůdce Alexandra Lukašenka Západ neuznal. Do rozpravy se zapojí i šéf unijní diplomacie Josep Borrell a eurokomisařka Ylva Johanssonová.

Kromě toho má Evropský parlament na programu například hlasování o podmínkách využívání umělé inteligence ze strany policie a soudů nebo o doporučeních k další fázi dlouhodobé strategie zvyšování bezpečnosti silničního provozu. I v těchto dvou případech budou výsledky známé až ve středu.

Autor: Euroskop

V Kyjevě proběhl summit EU–Ukrajina

Na 24. summitu mezi Evropskou unií a Ukrajinou se předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jedná se…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

📈 V oblasti obchodu bylo české předsednictví v Radě EU velmi aktivní. Konkrétní úspěchy, kterých Česká republika v průběhu #CZPRES dosáhla, najdete tady ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/03/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-obchodu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.