Státy EU hledají reakci na dohodu USA, Austrálie a Británie

22.09.2021
Euroskop, čtk

Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými státy, Austrálií a Británií, v jehož důsledku přišla Francie o lukrativní kontrakt na dodávku ponorek pro australskou armádu. Německo se před úterním jednáním unijních ministrů pro evropské záležitosti přidalo k volání Francie po společné reakci a potřebě větší samostatnosti EU ve vztahu k Washingtonu.

Velvyslanci členských zemí se zároveň rozhodli odložit přípravu prvního jednání o technologické spolupráci s USA plánovaného na příští týden. Některé země včetně České republiky ale nutnost společné unijní reakce na zrušení francouzské smlouvy nevidí.

Postup USA odsoudili Von der Leyenová, Michel i Borrell

Lídři unijních institucí kriticky reagovali na postup Spojených států v rámci pondělního jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku. „Jednomu z našich členských států se dostalo nepřijatelného zacházení. Musíme se dozvědět, co se stalo a proč,“ prohlásila na adresu francouzské zakázky předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Nezvykle ostře se na adresu Spojených států ozval předseda Evropské rady Charles Michel, který chce téma prodiskutovat na neformálním summitu začátkem října ve Slovinsku.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se v New Yorku sešel s některými ministry zahraničí unijních zemí, kteří podle něj vyjádřili Paříži solidaritu a dali najevo zklamání ze zmíněné dohody trojice dlouhodobých spojenců EU označované zkratkou AUKUS.

V oblasti obrany nemůže Evropa spoléhat na druhé

Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth se před úterním jednáním v Bruselu rovněž postavil za Francii a prohlásil, že se EU musí z této události poučit. „Nemůžeme výhradně spoléhat na druhé, musíme spolupracovat, překonat naše rozdílné názory a mluvit jedním hlasem,“ nabádal k jednotě sedmadvacítky.

Francouzský ministr Clément Beaune už o víkendu prohlásil, že zrušení kontraktu může mít vliv na pokračování rozhovorů o obchodní dohodě EU s Austrálií. Komise kromě toho podle diplomatických zdrojů uvažuje o odklad prvního zasedání nové americko-unijní rady pro technologickou spolupráci, jehož přípravou se měli ve středu zabývat velvyslanci členských zemí.

Politici některých států ale hovoří o tom, že zrušená francouzská smlouva není otázkou, kterou by se měla zabývat unie. Například podle české státní tajemnice pro EU Mileny Hrdinkové, která na úterním bruselském jednání zastupuje českou vládu, by toto téma nemělo přerůstat do vztahů EU se Spojenými státy.

Strategická autonomie jako reakce na americký unilateralismus

Řada zemí v souladu s Evropskou komisí ovšem argumentuje tím, že americká dohoda s Austrálií je jen další ukázkou toho, že unie musí začít například v obranné politice spoléhat sama na sebe. Tím zásadním byl podle místopředsedy EK Maroše Šefčoviče už jednostranně vyhlášený americký odchod z Afghánistánu následovaný ostatními spojenci, který vedl k okamžitému převzetí moci radikálním hnutím Tálibán.

„Myslím, že po Kábulu, po dohodě AUKUS, bylo přirozeným závěrem, že se musíme více soustředit na strategickou autonomii,“ řekl Šefčovič po dnešním jednání s unijními ministry. Téma by podle něho mělo zaznít na říjnovém summitu unijních lídrů.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.