Prodej aut v EU v létě meziročně klesl, od začátku roku je vyšší o 11 procent

16.09.2021
Euroskop, ČTK

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se ve dvou letních měsících po předchozím čtyřměsíčním růstu meziročně snížil – v červenci o 23,2 procenta na 823.949, v srpnu o 19,1 procenta na 622.993 vozů. Uvedlo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Od ledna do srpna počet registrací ale meziročně vykazuje růst o 11,2 procenta na 6,8 milionu vozů. V obou měsících klesl o desítky procent prodej na hlavních evropských trzích, v České republice byl pokles mírnější.

Z největších evropských automobilových trhů zaznamenala v červenci nejhlubší pokles Francie, kde se meziročně prodalo o 35,3 procenta méně vozů. V srpnu tam pokles prodeje zpomalil na minus 15 procent. Ve Španělsku se v červenci i v srpnu prodalo shodně o 28,9 procenta méně aut. Německo vykázalo v červenci pokles o 24,9 procenta a v srpnu o 23 procent. Itálie měla trend opačný – v červenci tam pokles činil minus 19,2 procenta a v srpnu zrychlil na minus 27,3 procenta.

V České republice se v červenci podle ACEA prodalo meziročně o 6,9 procenta méně nových osobních aut, celkem 18.405. V srpnu pokles prodeje zpomalil na minus jedno procento a prodalo se 16.449 nových aut. Za prvních osm měsíců roku se v Česku prodalo o 12,4 procenta více vozů, celkem 147.659.

Z jednotlivých výrobců se v srpnu obzvlášť nedařilo skupině Stellantis, která v EU meziročně prodala o 29,7 procenta méně osobních aut. Skupina Renault měla prodej slabší, pokles činil 20,6 procenta.

S minus 15,9 procenta zakončila srpen i skupina Volkswagen. Za prvních osm měsíců roku byla ale v plusu 12,7 procenta – prodala 1,8 milionu vozů. Její české součásti Škoda Auto v srpnu klesl prodej o 25,6 procenta, v srpnu v EU prodala 32.334 vozů. Od ledna do srpna Škoda prodej zvýšila, a to o 6,8 procenta na 375.789 vozů.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Jaké jsou ekonomické vyhlídky eurozóny?

Vzhledem k nedávnému zhoršení hospodářské situace v souvislosti s pandemií covid-19 a válkou na Ukrajině zůstává ohledně stability ekonomik devatenácti zemí eurozóny mnoho otazníků. v zemích, Začátkem května se Philip Lane, hlavní ekonom

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.