Hospodářská soutěž v červnu 2021

09.07.2021
Euroskop

EU chce vyšetřovat Google a Facebook

  • Google a Facebook podle EU porušují pravidla hospodářské soutěže

Krátce…

EU chce vyšetřovat Google a Facebook

  • Komise se domnívá, že Google a Facebook porušují hospodářskou soutěž.

  • Mělo by proběhnout důkladné vyšetřování ze strany Komise.

Komise 22. 6. 2021 zahájila formální antimonopolní vyšetřování s cílem posoudit, zda společnost Google neporušila pravidla hospodářské soutěže EU tím, že upřednostňovala své vlastní služby online reklamní technologie, na úkor konkurenčních poskytovatelů služeb reklamní technologie, inzerentů a online vydavatelů. Formální vyšetřování má posoudit, zda Google nenarušuje hospodářskou soutěž tím, že omezuje přístup třetích osob k uživatelským údajům pro reklamní účely na webových stránkách a v aplikacích, přičemž si tyto údaje vyhrazuje pro vlastní použití. Šetření Komise se zaměří na grafickou reklamu, kde Google nabízí řadu služeb inzerentům i vydavatelům. V roce 2019 se výdaje na grafickou reklamu v EU odhadovaly na přibližně 20 mld. €. Google poskytuje několik služeb reklamní technologie, které zprostředkovávají inzerenty a vydavatele za účelem zobrazování reklam na webových stránkách nebo v mobilních aplikacích. Komise nyní přednostně provede hloubkové šetření. Zahájením formálního vyšetřovacího řízení není dotčen jeho výsledek.

Komise 4. 6. 2021 zahájila formální antimonopolní vyšetřování s cílem posoudit, zda Facebook neporušil pravidla hospodářské soutěže EU tím, že využil údaje o reklamách shromážděné zejména od inzerentů. Formální vyšetřování rovněž posoudí, zda Facebook provázal svou online službu „Facebook Marketplace“ se svou sociální sítí v rozporu s pravidly hospodářské soutěže EU.

Poskytnutá podpora ukrajinským uprchlíkům

V červnu 2022 udělilo Polsko mezi členskými státy EU, pro které jsou k dispozici údaje, nejvyšší počet statusů dočasné ochrany Ukrajincům prchajícím z Ukrajiny (60 125) v důsledku ruské invaze. Po Polsku následovalo Rumunsko (10…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.