Až 30 miliard EUR na infrastrukturní projekty spojující regiony EU

07.07.2021
Rada

Evropský parlament přijal aktualizaci Nástroje pro propojení Evropy. Spolu s tím uvolnil finanční prostředky na dopravní, digitální a energetické projekty na období 2021-2027.

Aktualizovaný program Nástroje pro propojení Evropy s finanční hodnotou 30 miliard bude podporovat projekty dopravní, digitální a v neposlední řadě energetické. Nástroj má také zajistit dokončení projektů podle plánu. Dokončena tak má být například projekt Rail Baltica, dále pak infrastruktura nabíjení alternativních paliv a pokrytí 5G dopravních do roku 2030. Nástroj má zároveň podporovat cíle EU v oblasti Zelené dohody pro Evropu a taky cílí na podporu obnovitelné energie.

Nástroj rozdělí postupně cca 23 miliard euro na dopravní projekty, 5 miliard na energetické a 2 miliardy na digitální. Fond soudružnosti poskytne až 10 miliard euro na přeshraniční projekty dopravy. To má za cíl dokončit chybějící dopravní spojení mezi členskými státy a na dokončení železničních projektů poskytne Komise 1,4 miliardu eur. Evropský parlament zároveň schválil nová pravidla transevropské sítě (TEN-T), na nichž se dohodli s Radou a která zjednodušují postupy udělování povolení pro projekty TEN-T, aby se usnadnilo jejich dokončení.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

Autor: David Březina

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.