Premiér Babiš se zúčastní v Katovicích summitu V4

30.06.2021
Euroskop, ČTK

Český premiér Andrej Babiš se dnes v Katovicích v Polsku zúčastní se svými protějšky z Maďarska, Polska a Slovenska summitu Visegrádské čtyřky (V4). Na této schůzce Polsko symbolicky předá štafetu předsednictví v tomto regionálním uskupení Maďarsku.

„Předsedové vlád zhodnotí uplynulé polské předsednictví, které se neslo ve znamení pandemie covidu-19. Hlavními tématy jednání budou právě další koordinace V4 i Evropské unie v boji proti pandemii či klimatická politika v kontextu očekávaného balíčku Fit for 55, jehož první část by Evropská komise měla vydat v polovině července,“ uvedl úřad české vlády. Premiéři se podle něj budou věnovat také evropské migrační a azylové politice. „Dalšími tématy budou reforma Schengenského systému a probíhající Konference o budoucnosti Evropy,“ dodal Úřad vlády.

Koncem dubna premiéři Polska, Slovenska a Maďarska vyjádřili solidaritu s Českem kvůli ruskému zapojení do výbuchů ve Vrběticích v roce 2014 a zároveň odsoudili jako nepřiměřená ruská opatření přijatá v odvetě za vyhoštění ruských diplomatů z Česka. Uvádí se to v prohlášení z videokonference předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky, kterou svolal premiér předsednické země Mateusz Morawiecki. Podle polských diplomatů na pořadu virtuálního summitu měly být „nedávné sabotážní činy Ruska v Česku“ a koordinace společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice. Český premiér Andrej Babiš svým kolegům za vyjádření solidarity poděkoval.

V únoru se Babiš v Krakově zúčastnil skutečného, nikoliv virtuálního summitu V4, který vyzněl hlavně jako apel na Evropskou unii, aby donutila farmaceutické firmy k splnění závazků ohledně dodávek vakcín proti covidu-19. Schůzky se zúčastnil i předseda Evropské rady Charles Michel. Na společné tiskové konferenci zazněla i slova, že na rychlosti očkování závisí i tempo zotavení středoevropských ekonomik.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.