Češka Lucie Faulerová laureátkou Ceny EU za literaturu 2021

19.06.2021
Euroskop, European Union Prize for Literature, Kancelář Evropské komise v ČR

V květnu tohoto roku byli vyhlášeni letošní laureáti Ceny Evropské unie za literaturu, mezi nimiž je i česká autorka Lucie Faulerová se svým románem Smrtholka. V Bruselu koncem září proběhne slavnostní předání cen.

Spisovatelka, redaktorka a scénáristka Lucie Faulerová (1989) získala titul na Univerzitě Palackého v Olomouci a debutovala románem Lapači prachu, který přitáhl pozornost čtenářů i kritiků a v roce 2017 byl nominován na ceny Magnesia Litera a Jiřího Ortena. Dočkal se též překladu do španělštiny a brzy se dočká německého vydání. V roce 2016 byla autorce udělena cena Magnesia Litera za knihu BRNOX – Průvodce brněnským Bronxem, na které spolupracovala s konceptuální umělkyní Kateřinou Šedou. Knihu Smrtholka, s níž se Lucie Faulerová umístila mezi laureáty Ceny EU za literaturu, vydala v roce 2020 a získala s ní též ocenění Magnesia Litera v prozaické kategori Palmknihy Litera za prózu.

Lucie Faulerová

Lucie Faulerová, zdroj: www.euprizeliterature.eu/authors/lucie-faulerova

Román vypráví příběh mladé protagonistky Marie, která se vyrovnává s ničivými důsledky rodinné tragédie. Její sestra spáchá sebevraždu a Marie svádí vinu na sebe. Osamělá sedí v kupé vlaku, který ujíždí dál a dál, stejně jako její myšlenky – na vlastní sebevraždu, na její rodinu, na krásné vzpomínky na zemřelou sestru – proč to udělala? Marie sleduje krajinu z okna vlaku a přitom přemítá o všech možnostech své vlastní sebevraždy, ale zároveň o tom, jak se vyrovnat se životem a tragédiemi, které klade do cesty, a žít dál.

Cena Evropské unie za literaturu

Cena Evropské unie za literaturu, udělovaná od roku 2009, si dává za cíl poukázat na bohatství současné evropské literární tvorby v oblasti beletrie, protože knihy a literatura zaujímají v kultuře a ve vzájemném poznávání výsadní místo.

Ocenění jsou udělována spisovatelům a spisovatelkám ze 41 evropských zemí. Jejich hlavním cílem je zviditelnit autory na mezinárodním knižním trhu, propagovat kulturu jednotlivých států a podporovat mezikulturní dialog. Udílení cen je organizováno Evropskou komisí, Radou evropských spisovatelů, Federací evropských vydavatelů a Evropskou federací knihkupců.

V roce 2021 Cenu EU za literaturu získalo 13 vybraných zemí:

 • Albánie: Enkel Demi (pen name Tom Kuka), Flama (Calamity)
 • Arménie: Արամ Պաչյան (Aram Pachyan), P/F (P/F)
 • Bulharsko: Георги Бърдаров (Georgi Bardarov), Absolvo te (Absolvo te)
 • Česká republika: Lucie Faulerová, Smrtholka (Deathmaiden)
 • Island: Sigrún Pálsdóttir, Delluferðin (Runaround)
 • Lotyšsko: Laura Vinogradova, Upe (The River)
 • Malta: Lara Calleja, Kissirtu kullimkien (You Have Destroyed Everything)
 • Nizozemsko: Gerda Blees, Wij zijn licht (We are light)
 • Portugalsko: Frederico Pedreira, A Lição do Sonâmbulo (The Sleepwalker Lesson)
 • Srbsko: Dejan Tiago Stanković, Zamalek (Zamalek)
 • Slovinsko: Anja Mugerli, Čebelja družina (Bee Family)
 • Švédsko: Maxim Grigoriev, Europa (Europe)
 • Tunisko: أمين الغزي (Amine Al Ghozzi), زندالي ليلة 14 جانفي 2011 (Zindali, the night of 14 january 2011)

Za Českou republiku se v minulosti mezi laureáty umístili Tomáš Zmeškal (2011), Jan Němec (2014) a Bianca Bellová (2017).

Autor: Euroskop, Kristina Kollertová

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.