Výsledky Eurobarometru 2021

07.05.2021
Eurobarometr, Euroskop

Nejnovější celoevropský průzkum Eurobarometr mapoval postoje Čechů k vybraným otázkám ohledně EU a dalších aktuálních témat. Průzkum se tradičně uskutečnil ve všech členských státech EU. V České republice se konal ve dnech 17. až 22. února 2021 a zúčastnilo se jej 1100 lidí starších 15 let.

Důvěra Čechů v instituce EU je nejvyšší od roku 2013, tedy na úrovni 48 %. Došlo tak k nárůstu oproti roku 2019 a 2020 (39 %). Pozitivní trend vykázalo i vnímání EU. Na otázku „Jak na vás EU působí?“ odpovědělo kladně 49 % obyvatel ČR, což je nárůst o 18 % oproti roku 2019. Zároveň došlo k poklesu důvěry národním institucím, zejména pak vládě (19 %) a Parlamentu ČR (15 %).

Co se týče vývoje ekonomiky, Češi se stali z největších optimistů největšími skeptiky. V loňském roce hodnotilo ekonomickou situaci pozitivně téměř 70 % lidí, v současnosti to je jen 30 %. V žebříčku aktuálních problémů se na prvním místě umístilo zdravotnictví a za ním obavy o výši státního dluhu. Ohledně důvěry Čechů v souvislosti s boji s covidem-19 věří Češi nejvíce zdravotníkům a zdravotnickému personálu.

Důvěra v EU podle všeho roste, stále zde však je možno vidět obavy o budoucnost života v EU. Na otázku, zda současné děti budou mít v dospělosti život v EU jednodušší, nebo složitější, odpověděla více než polovina respondentů (54 %), že dnešní děti budou mít život v EU složitější, než má současná generace. Pozitivně vidí budoucnost dnešních dětí v EU jen 18 % Čechů. Česko se v tomto ohledu moc neliší od ostatních zemí, průměr odpovědí, že budoucnost bude složitější, je v členských státech EU 56 %. Více o novém průzkumu zde.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

Autor: David Březina

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

📈 V oblasti obchodu bylo české předsednictví v Radě EU velmi aktivní. Konkrétní úspěchy, kterých Česká republika v průběhu #CZPRES dosáhla, najdete tady ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/03/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-obchodu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.